Menu

Instytucje polityczne i proces budżetowy (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788365390219 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Michał Możdżeń 
  • Wydawnictwo Scholar 
  • Ilość stron 284 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Autor demonstruje czynniki, które wpływają na politykę budżetową w państwach rozwiniętych, w tym w Polsce. Wykorzystuje koncepcje z obszaru ekonomii politycznej, odnoszące się do działania podmiotów sfery publicznej, uzupełniając je narzędziami postępowej analizy instytucjonalnej. Tak ukształtowany warsztat badawczy pozwala mu odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu instytucje polityczne oraz reguły fiskalne są w stanie oddziaływać na podmioty uczestniczące w procesie budżetowym i ograniczać generowaną poprzez nie, zgodnie z koncepcją "tragedii wspólnych zasobów fiskalnych", presję na rozszerzanie wydatków publicznych. Analiza potwierdza, że tego rodzaju instytucje mają do odegrania niebagatelną rolę w kontrolowaniu wydatków budżetu państwa.

Książkę oceniam bardzo wysoko (…). Wnosi ona wartościowy wkład w badania nad rolą instytucji w kształtowaniu polityki fiskalnej. Problem wspólnych zasobów jest jednym z kluczowych zjawisk wpływających na negatywne postrzeganie polityki fiskalnej, posiadających ważne konsekwencje makroekonomiczne.
Z recenzji dr. Hab. Michała Mackiewicza, prof. UŁ

Analiza przeprowadzona w książce pomaga lepiej zrozumieć kształtowanie się wydatków publicznych w Polsce w okresie transformacji oraz pozwala na wyciągnięcie wniosków, które mogą i powinny być wykorzystane do wzmocnienia finansów publicznych. Niesie ona widoczną wartość poznawczą jednocześnie dla osób odpowiedzialnych za politykę gospodarczą, jak i ekonomistów.
Z recenzji dr. Hab. Andrzeja Rzońcy, prof. SGH

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.