Menu

Koabitacja na poziomie gminnym w Polsce (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788373839182 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Monika Sidor 
  • Wydawnictwo Scholar 
  • Ilość stron 250 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Funkcjonujący w Polsce od 2002 roku model samorządu gminnego sprzyja powstawaniu sytuacji, w której relacje między organami stanowiąco-kontrolnym i wykonawczym mogą prowadzić do zjawiska koabitacji, czyli współsprawowania władzy poprzez podmioty wywodzące się z przeciwnych obozów ideowych i politycznych. W takim układzie wybrany poprzez mieszkańców wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie ma poparcia większości w radzie gminy, a współpraca staje się niejako wymuszona – obie strony zobligowane są do współdziałania, pomimomają najróżniejsze koncepcje programowe i inaczej postrzegają sprawy lokalne.
W książce poddano analizie blisko 2000 ankiet i ponad 70 wywiadów pogłębionych, dzięki temu ukazano m.in.: zróżnicowanie koabitacji konsensualnej i konfliktowej w Polsce ze względu na rodzaj i poziom zamożności gmin; wpływ stylu sprawowania władzy przez wójta (burmistrza, prezydenta) na wariant koabitacji; problem utrudniania poprzez radnych organowi wykonawczemu realizacji jego wizji rozwoju gminy; a także wpływ form koabitacji na zachowania wyborcze kandydatów i mieszkańców.

Książka wyznacza nowe standardy w badaniach nad tytułowym zagadnieniem. W prekursorskim i perspektywicznym ujęciu Autorki książki omawiają fundamentalne problemy społeczno-polityczne systemu samorządu gminnego w Polsce. Podejmując się tych badań kilka lat temu, genialnie rozpoznały trend zmian zachodzący w polskich wspólnotach lokalnych. Adresatami prezentowanej książki są jednak nie tylko przedstawiciele dyscyplin naukowych: politologii, socjologii, zarządzania i organizacji, ale także praktycy: samorządowcy, pracownicy służb publicznych, organizacji społecznych i działacze polityczni.
z recenzji prof. Dr. Hab. Andrzeja K. Piaseckiego

ISBN: 9788373839182
Kod paskowy: 9788373839182
Autorzy: Sidor Monika, Kuć-Czajkowska Katarzyna, Wasil Justyna
Wydanie: 1
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 20012
liczba tomów: 1
Miejscowość: Warszawa
ilość stron: 250
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.0x22.0cm
Głębokość (mm): 18
Waga: 0.458
Język oryginału: polski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.