Menu

Ku stochastycznemu paradygmatowi ekonomii dobrobytu (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375876567 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Kot Stanisław Maciej 
  • Wydawnictwo Impuls 
  • Ilość stron 212 
  • Rok wydania 2012 

Opis

Głównym celem badań prezentowanych w niniejszej monografii jest wypracowanie teoretycznych podstaw stochastycznego paradygmatu ekonomii dobrobytu. Jako bazę tego paradygmatu postulujemy – w sposób aksjomatyczny – uporządkowaną trójkę (X, u, W), w której X jest zmienną losową opisującą rozkład dochodów (wydatków) danego społeczeństwa, u jest społeczną funkcją oceniającą rozkład dochodów (SFOD), natomiast W = u(X) jest zmienną losową opisującą rozkład dobrobytu przypisany rozkładowi dochodów w tym społeczeństwie. W ogólnym przypadku rozważane zmienne losowe będą posiadać rozkłady ciągłe, co nie wyklucza posługiwania się rozkładami skokowymi, zwłaszcza w odniesieniu do rozkładów w próbie.

Zaproponowana w pracy koncepcja stochastycznych skal ekwiwalentności umożliwia skuteczne porównywanie dobrobytu w sytuacji heterogeniczności populacji gospodarstw domowych, bez przyjmowania krępujących założeń. Pokonanie nawet już tylko tych dwóch „niemożności" paradygmatu dotychczasowego powoduje, iż proponowany paradygmat stochastyczny może się okazać ważną ofertą metodologiczną.

W niniejszej pracy autor zaproponował kierunek badań, które według przekonania mogą doprowadzić do wypracowania nowego paradygmatu badawczego ekonomii dobrobytu. Stanowcze pytanie, jakie się tu pojawia, to czy istnieje potrzeba zmiany dotychczasowego paradygmatu tej dziedziny?


Całość pracy podzieliliśmy na dwie części: teoretyczną i empiryczną. Część teoretyczna obejmuje rozdziały od I do IV. Na część empiryczną składają się rozdziały V i VI.

ISBN: 9788375876567
Kod paskowy: 9788375876567
Autorzy: Kot Stanisław Maciej
Wydanie: 1
Rok wydania: 2012
Kod wydawcy: 21984
Miejscowość: Kraków
liczba stron: 212
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.0x23.5cm
Głębokość (mm): 10
Waga: 0.34
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.