Menu

Lex cryptographia? - Szczerbowski Jakub J. (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788301200312 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Jakub J Szczerbowski 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Pwn 
  • Ilość stron 204 
  • Rok wydania 2018 

Opis

technologia blockchain stanowi wyzwanie dla porządków prawnych. Powodem tego jest zastosowanie kryptografii dla zapewnienia niezmienności informacji. Zezwala na ona tworzenie bezpiecznych rejestrów, które mogą zapisywać wartości ekonomiczne i odwzorowywać instytucje społeczne. Zgodnie z zamierzeniami jej twórców technologia ta ma stanowić – przynajmniej częściową – alternatywę dla bezpieczeństwa transakcji dotychczas gwarantowanego poprzez sądy. W najszczególniej skrajnej wersji tego poglądu mowa jest nawet o zastąpieniu norm prawnych kodem komputerowym (code is law).
W monografii omówiono zagadnienie znaczenia technologii blockchain dla prawa. Autor poruszył problematykę kwalifikacji jednostek rozliczeniowych wykorzystywanych na blockchainach, a także oświadczeń składanych za ich pomocą, starając się odpowiedzieć na pytanie o to, czy kod może zastąpić prawo. Podejmowana jest dyskusja z poglądami występującymi w literaturze przedmiotu, którą ze względu na wczesne stadium rozwoju problematyki znamionują ogromne rozbieżności pomiędzy poszczególnymi autorami. W książce eksplorowana jest także kwestia ewentualnych zmian w prawie cywilnym, które mogłyby zespalać technologię blockchain i prawo.

Niniejsza monografia jest wielkim i krytycznym opracowaniem znacznego współczesnego problemu prawoznawstwa nie tylko w dziedzinie teorii prawa cywilnego,jeszcze teorii i filozofii prawa. Wnikliwie analizuje powstałą w 1997 roku ideę „sprytnych kontraktów". Idea ta powstała jako rezultat nurtu głoszącego zastąpienie istniejących, sankcjonowanych przez państwo, instytucji społecznych takich jak pieniądz czy prawo umów poprzez nowe instytucje społeczne oparte na zastosowaniu kryptografii. Jest to idea nieznana wielu prawnikom i uczestnikom obrotu gospodarczego, a nabierająca znaczenia faktycznego i prawnego w ostatnich latach. Fenomen sprytnych kontraktów jest zjawiskiem wyjątkowo młodym z perspektywy prawno-historycznego wglądu w istniejące relacje społeczne. Jest aktualnie ważnym zagadnieniem obrotu gospodarczego, bez względu na to czy będziemy go postrzegali jako problem prawny, quasi-prawny czy alegalny – a w szczególności jest to pokaźne z perspektywy teorii prawa cywilnego.
Analizy dokonywane przez Autora mają dla teorii prawa cywilnego i teorii i filozofii prawa w ogóle prekursorski charakter, gdyż pokazują problematykę związaną z koniecznością redefinicji klasycznych pojęć prawoznawstwa i dostrzegają konieczność zmian niektórych paradygmatów tegoż (w szczególności prawa umów).
Niniejsza monografia skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, począwszy od dogmatyków prawa cywilnego, po teoretyków i filozofów prawa, ekonomistów oraz praktyków, którzy coraz częściej będą musieli spotykać się z problemami natury prawnej co do fenomenu „sprytnych kontraktów".
Niewątpliwą zaletą prowadzonych przez Autora analiz są autorskie propozycje mocnych rozwiązań, służące umiejscowieniu zagadnień związanych ze „sprytnymi kontraktami" na mapie teorii prawa cywilnego i norm prawa pozytywnego (de lege ferenda). Autor w wielu miejscach proponuje interesujące rozwiązania legislacyjne podając zarys treści poszczególnych przepisów prawnych. Należy to uznać za bardzo cenne i stanowiące potencjalnie widoczny wkład w kształtowanie się nowych rozwiązań prawnych.
Dr hab. Tomasz Bekrycht, prof. Uniwersytetu Łódzkiego

Podtytuł: Znaczenie prawne umów i jednostek rozliczeniowych opartych na technologii Blockchain
ISBN: 9788301200312
Kod paskowy: 9788301200312
Autorzy: Szczerbowski Jakub J.
Wydanie: 1
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 20411
ilość stron: 204
Oprawa: Miękka
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.5x23.5
Głębokość (mm): 11
Waga: 0.34
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.