Menu

Marian Małowist i krąg jego uczniów - Dostawa 0 zł (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375457261 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Tomasz Siewierski 
  • Wydawnictwo Aspra 
  • Ilość stron 292 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Autor podjął temat skomplikowany, wielowątkowy i dotychczas nie opracowany w literaturze przedmiotu. Przedmiotem jego rozważań stały się postać i dorobek Mariana Małowista oraz kręgu jego uczniów. Autor monografii Kaffy – kolonii genueńskiej na Krymie, należy bez wątpienia do grona najistotniej frapujących, z najróżniejszych względów, postaci w powojennej polskiej historiografii. Ten genialny badacz historii gospodarczej o renomie międzynarodowej, uczeń Marcelego Handelsmana, wychowawca kilku pokoleń polskich dziejopisów, pozostawał jednak po 1989 r. W cieniu innych postaci symbolizujących nieprzystępne losy środowiska po II wojnie światowej. [ ] Autor dowiódł nietuzinkowej, jak na jego wiek, kultury metodologicznej, pokazał się z dobrej strony jako badacz umiejętnie panujący nad dużym i wielowątkowym materiałem źródłowym, w większości przypadków w sposób ładny potrafiący dokumentować swoje tezy. Ważnym walorem rozprawy T. Siewierskiego jest także jej język, dojrzały i wysmakowany.
Z recenzji prof. Rafała Stobieckiego

Reasumując, z zadania udowodnienia (jeśli takie sobie postawił),stosowanie pojęcia „szkoła Małowista" jest w pełni zasadne, autor bez wątpienia się wywiązał, a przy okazji potężnie wzbogacił i uporządkował naszą wiedzę na temat ważnego segmentu warszawskiej powojennej historiografii – cech intelektualnych i towarzysko-zawodowej spójności tego, klarownie zdefiniowanego grona osób. Nie ulega bowiem wątpliwości, że po lekturze rozprawy Tomasza Siewierskiego dysponujemy – także my, uczestnicy i „pamiętający" – bardziej wyraźnym obrazem omawianego środowiska, jego struktury i cech, a także skali międzynarodowego oddziaływania. A nie jest to bez znaczenia, jako iż każde tego typu ujęcie, do którego, z uwagi na jego plastikowość, będą zaglądać kolejni zainteresowani, utrwala nad wyraz konkretny obraz – podkreślając określone wątki i oceny.
Z recenzji prof. Wojciecha Tygielskiego

Podtytuł: Z dziejów historiografii gospodarczej w Polsce
ISBN: 9788375457261
Kod paskowy: 9788375457261
Autorzy: Siewierski Tomasz
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 29692
liczba stron: 292
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11
Format: 16.5x24.5cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.65
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.