Menu

Matchmaking. Kto co dostaje i dlaczego - (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380871090 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Alvin E Roth 
  • Wydawnictwo MT Biznes 
  • Ilość stron 280 
  • Rok wydania 2017 

Opis

charakterystyczne rozważania ekonomiczne z zasady dotyczą rynku surowców czy papierów wartościowych, gdzie wartość łączy ze sobą nabywców i sprzedawców – w chwili gdy podaż spotyka się z popytem. Jednak najważniejszych transakcji w życiu dokonujemy na rynkach, na których ceny odgrywają drugoplanową rolę. Niejednokrotnie nie zdajemy sobie choćby sprawy, iż mamy do czynienia z rynkiem. Gdyż o tym, kto dostanie nerkę do przeszczepu albo zostanie przyjęty do najlepszej uczelni wyższej, nie decyduje cena. Chodzi tu o rynek wzajemnego kojarzenia stron transakcji (ang. Match market), gdzie strony „transakcji" muszą się wzajemnie dobrać, a wartość nie odgrywa w tym procesie wyraźnej roli. Czy istnieje mechanizm alokacji takich dóbr? Czy są metody kojarzenia stron na takim rynku?
Noblista Alvin E. Roth, autor książki Matchmaking. Kto co dostaje i dlaczego, wraz z zespołem kilku współpracowników z całego świata przyczynił się do stworzenia nowej dziedziny ekonomii zwanej projektowaniem rynku, która wprowadza wiedzę naukową do procesu kojarzenia oraz do innych aspektów funkcjonowania rynków.
Rynek jest wytworem ludzkiej działalności, a nie zjawiskiem naturalnym. Sztuka projektowania rynków daje nam szansę na utrzymanie, a także ulepszanie jednych z najstarszych i najważniejszych ludzkich wynalazków. Szansę naprawy źle działających mechanizmów, a czasem nawet stworzenia całkiem nowych. To możliwości, które trzeba cenić, analizować, podchodzić do nich z pokorą, a także bacznie obserwować.
***
Alvin E. Roth - doktor nauk ekonomicznych, profesor ekonomii na Uniwersytecie Stanforda, jeden z czołowych ekspertów w dziedzinie projektowania rynków oraz teorii gier. W połowie lat 90. XX w. Zaprojektował National Resident Matching Program – system, który łączy 20 tys. Amerykańskich lekarzy z 4 tys. Programów stażu w całym kraju. W 2004 r. Przygotował wraz z dwoma tureckimi ekonomistami, Utku Ünverem i Tayfunem Sönmezem, New England Programm for Kidney Exchange, system kojarzenia dawców i biorców nerek do przeszczepów.
Za swoją działalność na polu tworzenia rynków Alvin Roth wspólnie z Lloydem Shapleyem w 2012 r. Otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii.

Podtytuł: Ekonomia kojarzenia stron transakcji i projektowania rynku
Tytuł oryginału: Who Gets What — and Why: The New Economics of Matchmaking and Mar-ket Design
ISBN: 9788380871090
Kod paskowy: 9788380871090
Autorzy: Roth Alvin E.
Tłumaczenie: Malcherek Monika
Wydanie: 1
Rok wydania: 2017
Kod wydawcy: 30294
Miejscowość: Warszawa
liczba stron: 280
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.0x23.5cm
Głębokość (mm): 20
Waga: 0.542
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.