Menu

Rachunkowość w Polsce w okresie międzywojennym 191- bezpłatny odbiór zamówień w Krakowie (płatność gotówką lub kartą). (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788363391638 
  • Oprawa miękka 
  • Wydawnictwo Gab 
  • Ilość stron 220 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Przypadająca w 2018 roku setna rocznica odzyskania poprzez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów stanowiła dla autorów monografii szczególną okazję do podjęcia próby ukazania znaczenia dorobku w zakresie regulacji, praktyki i teorii rachunkowości w Polsce w latach 1918–1939, w okresie tak bardzo ważnym z punktu widzenia tworzenia instytucji państwa i rozwoju gospodarki rynkowej w naszym kraju.

Książka opisuje stan regulacji prawnych i kształtowanie się praktyki rachunkowości, też interpretację piśmiennictwa dotyczącego rachunkowości w dwudziestoleciu międzywojennym w Polsce w świetle uwarunkowań historycznych oraz przemian społeczno-gospodarczych w tym okresie. W czterech rozdziałach monografii autorzy przedstawiają następujące zagadnienia: (1) historyczny i społeczno-ekonomiczny kontekst rozwoju rachunkowości w Polsce, (2) ustawodawstwo w dziedzinie rachunkowości i podatków, (3) rachunkowość finansowa, a także (4) rachunek kosztów w Polsce w dwudziestoleciu międzywojennym. Praca prezentuje zatem najważniejsze części rozwoju rachunkowości w Polsce w badanym okresie, tj. Aspekty prawne, teoretyczne, dydaktyczne i użyteczne w zakresie prowadzenia ewidencji księgowej, sporządzania sprawozdań finansowych, rachunku kosztów i budżetowania.

Niniejsza monografia wypełnia w pokaźnym stopniu lukę badawczą w obszarze historiografii rachunkowości w Polsce. Podjęta w niej problematyka była wcześniej przedmiotem zainteresowania niewielu badaczy, a wyniki ich badań są rozproszone w artykułach i referatach konferencyjnych. Monografia ta może być źródłem wiedzy zarówno dla pracowników naukowych, jak i studentów, a także doktorantów zainteresowanych historią rachunkowości. Autorzy ukazują w niej istotny wkład prawodawstwa i piśmiennictwa rachunkowości w Polsce w okresie międzywojennym w postrzeganie rachunkowości finansowej i rachunku kosztów w następnych dziesięcioleciach w naszym kraju.

ISBN: 9788363391638
Kod paskowy: 9788363391638
Autorzy: Szychta Anna, Jędrzejewski Sławomir, Turzyński Mikołaj
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 42282
ilość stron: 220
Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
PKWiU: 58.11.1
Format: 23.8x16.3
Głębokość (mm): 11
Waga: 0.358
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.