Menu

Społeczeństwo zerowych kosztów krańcowych - Jeremy Rifkin (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788364437960 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Jeremy Rifkin 
  • Wydawnictwo Studio Emka 
  • Ilość stron 392 
  • Rok wydania 2016 

Opis

W Społeczeństwie zerowych kosztów krańcowych Jeremy Rifkin stawia tezę, iż kapitalizm powoli schodzi ze światowej sceny. Rodzący się Internet przedmiotów dał początek nowemu systemowi ekonomicznemu – wspólnocie współpracy – który zmienia nasz sposób życia.
Autor wyjaśnia, jak Internet komunikacyjny, energetyczny i logistyczny łączą się, aby stworzyć globalny system, wiążący wszystko i wszelkich przez Internet przedmiotów. Ta bezprzewodowa, inteligentna infrastruktura XXI zwiększa skuteczność oraz ogranicza koszty krańcowe produkcji i dystrybucji dodatkowych dóbr i usług praktycznie do zera, czyniąc je właściwie – jeśli nie uwzględnimy kosztów stałych – bezpłatnymi. W efekcie zaczynają wysychać źródła dochodów firm, tracą znaczenie prawa własności, a tradycyjne pojęcie ekonomicznego niedoboru ustępuje miejsca możliwości dostatku w miarę tego, jak całe obszary gospodarki wciągane są w sieć zerowych kosztów krańcowych. Potencjalny problem to zapewnienie bezpieczeństwa informacji w przejrzystym, otwartym i globalnie połączonym świecie.
Spadek kosztów krańcowych prowadzi do gospodarki hybrydowej – częściowo jest to rynek kapitalistyczny, a częściowo wspólnota współpracy – o daleko sięgających implikacjach dla społeczeństwa. Rifkin opisuje, jak setki milionów ludzi już dzisiaj przenoszą część swojego życia gospodarczego do globalnej wspólnoty współpracy. Prosumenci tworzą i rozpowszechniają własne dane, rozrywkę, zieloną energię i produkty wyprodukowane za pomocą drukarek 3D przy niemal zerowych kosztach krańcowych. Studenci zapisują się na bezpłatne masowe kursy online (MOCC). Społecznościowi przedsiębiorcy pomijają bankowy establishment i używają crowdfundingu, żeby sfinansować etyczne przedsięwzięcia biznesowe, a także kreować alternatywne waluty w młodej gospodarce opartej na dzieleniu się. W tym nowym świecie kapitał społeczny jest tak samo ważny jak kapitał finansowy, dostęp staje się wyjątkowojszy od własności, stabilnie wypiera konsumeryzm, a „wartość wymienialna" na rynkach kapitalistycznych coraz częściej zastępowana jest poprzez „wartość do podziału" wspólnoty współpracy.

Według Rifkina kapitalizm pozostanie z nami w dającej się przewidzieć przyszłości, ale jego znaczenie zmniejszy się – zwykle będzie on agregatorem usług i rozwiązań sieciowych, co pozwoli mu odgrywać rolę wpływowego, niszowego gracza nadchodzącej ery. Jednak w połowie XXI stulecia nie będzie już rządził gospodarką. Wkraczamy, mówi Rifkin, w świat ponad rynkami, gdzie uczymy się, jak żyć razem w coraz bardziej współzależnej, globalnej wspólnocie współpracy.

Podtytuł: Internet przedmiotów. Ekonomia współdzielenia. Zmierzch kapitalizmu
ISBN: 9788364437960
Kod paskowy: 9788364437960
Autorzy: Rifkin Jeremy
Tłumaczenie: Anna Dorota Kamińska
Rok wydania: 2016
Kod wydawcy: 21384
liczba stron: 392
Oprawa: Twarda z obwolutą
PKWiU: 58.11.1
Format: 15.5x23.5cm
Głębokość (mm): 30
Waga: 0.71
Język oryginału: angielski
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.