Menu

Ucieczka przed podatkami i kontrola podatkowa - Praca zbiorowa (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375619324 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Hanna Kuzińska 
  • Wydawnictwo Poltext 
  • Ilość stron 320 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Unikanie podatków, luka podatkowa w VAT, ceny transferowe, oszustwa akcyzowe czy pozorne transakcje - to gorące tematy z pierwszych stron gazet. Zarazem ucieczka przed podatkami w Polsce nie wynika z akceptacji dla oszustw podatkowych, co potwierdzają badania CBOS-u.

wielkie jest natomiast przyzwolenie dla tzw. Optymalizacji podatkowych, ponieważ kojarzą się one ze efektywnym poruszaniem się w środowisku gospodarczym. Jednak podatnicy nie za każdym razem zdają sobie sprawę z ryzyka płynącego z wykorzystania tego rodzaju metod unikania opodatkowania.

Dzieje się tak na ogół z powodu braku precyzji przepisów prawa. Autorzy książki podejmują próbę zdefiniowania tych działań, które należałoby uznać za ucieczkę przed podatkami, wiążąc jednocześnie owo postępowanie z kategorią nieprecyzyjnie opisywanej luki podatkowej.

W szczególności autorzy analizują podatek VAT, przeróżne formy akcyzy i podatki bezpośrednie, poszukując odpowiedzi na pytanie, jak koncepcja i budowa danego podatku może wpływać na ucieczkę przed podatkami.

Formułują konkretne wnioski dla administracji skarbowej, której produktywność ma bezpośredni wpływ na kształtowanie się wpływów podatkowych. Jedna z konkluzji autorów dotyczy niezwlekania z zniżaniem stawki podstawowej VAT w Polsce, aby ograniczać pokusę ucieczki przed tym podatkiem.

Zdaniem autorów należałoby opracować harmonogram stopniowego, rozłożonego na 10 lat, zniżania stawki podstawowej do śladowej 15\% i jednoczesnego wznosinia stawek preferencyjnych. *** Hanna Kuzińska - profesor Akademii Leona Koźmińskiego, uczy finansów publicznych, w tym systemów podatkowych, autorka książki "Rola podatków pośrednich w Polsce" oraz licznych artykułów o tematyce ekonomicznej i finansowej.

Marek Bełdzikowski - doktor nauk prawnych w obszarze procederów unikania opodatkowania, radca prawny, doradca podatkowy. Małgorzata Hasny-Łoń - wieloletni praktyk prawa podatkowego, w szczególności podatku od towarów i usług, pracownik administracji publicznej.

Grzegorz Kujawski - doktor nauk ekonomicznych w obszarze kontroli skarbowej, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP, specjalizuje się w zakresie podatków dochodowych, fuzji i przejęć, a także restrukturyzacji, autor m.

in. Komentarza do generalnej klauzuli unikania opodatkowania obowiązującej w Polsce. Radosław Piekarz - doradca podatkowy, zajmuje się najczęściej tematyką cen transferowych i podatków międzynarodowych, autor trzech książek poświęconych cenom transferowym.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.