Menu

Fantastyczne światy na okładkach i w ilustracjach książek oraz czasopism od wieku XIX do lat 80. XX wieku - Dostępne od: 2014-12-30 (opr. miękka)

Cechy produktu

  • ISBN 9788324226108 
  • Oprawa miękka 
  • Autor Nowakowski Artur 
  • Wydawnictwo Universitas 
  • Ilość stron 212 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Praca Artura Nowakowskiego dotycząca najnowszej historii ilustratorstwa okładkowego i wewnątrztekstowego prozy fantastycznej i science fiction obszaru Ameryki Północnej i Europy wieków XIX i XX wpisuje się w nurt opracowań wyraźnych dla bibliologa, literaturoznawcy, historyka sztuki, co już samo w sobie wskazuje na jej ważność. Tematyka ta, choć dość lubiana, nie jest nadmiernie eksploatowana w rodzimych badaniach naukowych, co powoduje,mieści mnóstwo pól badawczych wartych poznania i opisania dla prowadzenia dyskursu naukowego. Praca Artura Nowakowskiego jest pierwszą tego typu obszerną publikacją w Polsce i jednocześnie podstawowym punktem odniesienia do bardziej wnikliwych badań zarówno w środowisku akademickim, jak i w kręgu miłośników tematu. Dr hab. Artur Jazdon Okładka książki - pomijając aspekty marketingowe - ma spełniać dwie funkcje: powinna informować czytelnika o treściach w niej zawartych i twórczo je interpretować. Fantastyczne światy są plastikowym opracowaniem pokazującym proces przemian, jakim ulegała ilustracja okładkowa i wewnątrztekstowa w prozie fantastycznej i science fiction, a także odkrywającym spójność jej estetyki z uwarunkowaniami społeczno-naukowymi, które napotykała na drodze swojego rozwoju. Motywy, jakie się w niej pojawiały - roboty, obcy, kosmiczne krajobrazy, ładne kobiety - za każdym razem wiązały się ze społecznymi kryteriami albo lękami, dlatego także można zaryzykować stwierdzenie, iż ilustracja science fiction, była i jest zapisem społecznych nastrojów, a nie wyłącznie wytworem nieskrępowanej fantazji grafików. Książka Artura Nowakowskiego dostarcza wielu intrygujących przykładów tego zjawiska. Dr hab. Tomasz Ferenc

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.