Menu

Rocznik harcerski. Zbiór przepisów obowiązujących w ZHP (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788380950627 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Stanisław Red Sedlaczek 
  • Wydawnictwo Impuls 
  • Ilość stron 404 
  • Rok wydania 2016 

Opis

kolekcja wydawnicza "Przywrócić Pamięć" ma przybliżyć współczesnemu społeczeństwu publikacje założycieli ruchu skautowego, twórców rozwoju idei i metodyki harcerskiej z lat 1911-1939.

Reprinty: reprint wydania, [1928]. "ROCZNIK HARCERSKI".

Kalendarz Harcerski na rok 1924“ wydany przed kilku laty, spełnił swe zadanie, dostarczając harcerstwu, Przyjaciołom Ruchu i społeczeństwu szeregu wiadomości i informacyj — przyczyniając się do pogłębienia zrozumienia Harcerstwa i do jego propagandy. O celowości Kalendarza świadczy najlepiej rozejście się jego całkowite, tak iż z kilkotysięcznego nakładu pozostało kilkadziesiąt ostatnich egzemplarzy.

Powodzenie owej pierwszej próby upoważnia do nadziei, że i "Rocznik Harcerski na rok 1928“, który puszczamy dziś w świat, przyniesie pożytek Harcerstwu, a poprzez nie Sprawie, której służymy.

Rocznik ma nieco inny charakter od swojego poprzednika: położyliśmy w nim nacisk na zebranie przepisów obowiązujących w Związku Harcerstwa Polskiego, chcąc zapełnić dotkliwą lukę takiego wydawnictwa. Rzucenie bowiem przepisów organizacyjnych w najróżniejszych miejscach przeróżnych wydawnictw utrudnia, jeżeli nie zapobiega skrupulatną ich znajomość, a co z tego wynika, realizowanie i — co nie najmniej ważne — pracę nad ich uproszczeniem

i przystosowaniem do życia.

"Kalendarz“ mieści materjały charakteryzujące przede-

wszystkiem ideologję i metodykę Harcerstwa — "Rocznik“ charakteryzuje najczęściej organizację — ale nie tylko o niej traktuje. Podaliśmy parę artykułów treści ogólniejszej, a wśród przepisów i instrukcyj, które drukujemy, wyszuka czytelnik nie tylko dotyczące form organizacyjnych, lecz i mnóstwo takich, które związane są ściśle z treścią i metodyką pracy.

Kto brał udział w pracy społecznej w Polsce przekonał się zapewne, jak trudno ją systematycznie organizować. Oby dla Harcerstwa ten Rocznik był impulsem do lepszego zorganizowania się: może nie przez treść swą bezpośrednio, bo ona właśnie wskaże, ile jest w tej organizacji niedociągnięć, braków, a może i niezgodności —poprzez sam fakt zebrania norm organizacyjnych, które poprzez szereg lat narastały.

kreujeliśmy przecież Związek Harcerstwa Polskiego bez doświadczenia, jak generować wielką organizację w nowych warunkach — w wolnej Polsce powstawało wolne, duże, niezależne od żadnych czynników nieharcerskich zrzeszenie młodzieży i dorosłych, harcerzy i nieharcerzy — powstawało z czterech różnych organizacyj, wyrosłych w konspiracji lub pod wpływem konspiracyj.

W roku 1928 właśnie, pierwszego listopada, obchodzić będziemy dziesięciolecie ideowego i moralnego zjednoczenia się Harcerstwa Polskiego na Zjeździe Lubelskim, który powołał Naczelną Radę Harcerską dla przeprowadzenia połączenia także organizacyjnego.

W roku 1928 obchodzić będziemy także pamięć 500 lecia śmierci Zawiszy Czarnego, rycerza bez zmazy, podawanego na wzór harcerskiej słowności i rzetelności.

Oby "Rocznik na rok 1928“ przyczynił się do rzetelnego uzgodnienia życia naszego z zasadami i normami harcerskiemi i do lepszej służby jednostek i organizacji — Ruchowi.

Zapraszamy i polecamy!

Polecamy 106 tytułów kolekcji Przywrócić Pamięć < TUTAJ >

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.