Menu

Teoretyczne i empiryczne podstawy samowychowania (opr. twarda)

Cechy produktu

  • ISBN 9788375872491 
  • Oprawa twarda 
  • Autor Bogusław Śliwerski 
  • Wydawnictwo Impuls 
  • Ilość stron 220 
  • Rok wydania 2010 

Opis

Inspiracją do napisania tej pracy był niebanalny Autora od początku jego pracy naukowej problem samowychowania jako kategorii pedagogicznej, która wciąż jest traktowana marginalnie. Autor zwrócił uwagę na to, że ta problematyka nie doczekała się tak w naszym kraju jak i poza jego granicami należytego opracowania.

Pierwsza część niniejszej pracy jest poświęcona ekonstrukcji logicznej definicji samowychowania, jakie sformułowali na użytek własnych badań empirycznych zarówno polscy, jak i zagraniczni naukowcy. Dorobek empiryczny nauk społecznych w odniesieniu do tego zagadnienia obejmuje prace, które były podejmowane w różnym okresie czasu, miejscu i przez różnych autorów.

Autor zwrócił uwagę na bariery i trudności, które utrudniają nadawanie sensu empirycznego, a co z tego wynika i możliwości badania, samowychowania. Interesowało go zatem to, jakie czynniki zdeterminowały w konkretnych badaniach określony sposób operacjonalizacji pojęcia samowychowanie, a także jakie były przyjęte poprzez autorów założenia teoretyczne.

W drugiej części niniejszej rozprawy przedstawiono dociekania nad istotą samowychowania, bazujące na refleksji filozoficzno – pedagogicznej. Kryterium porządkującym je uczyniono trzy warianty sytuacji, w jakich może przebiegać samowychowanie. Każdej z nich poświęcono odrębny rozdział, gdyż rozpatrywanie samowychowania w kategorii intraakcji, samosprzężenia, w relacjach interpersonalnych i w interakcjach grupowych może stanowić właściwy punkt wyjścia do opisywania i wyjaśniania tego pojęcia.Główną intencją niniejszej rozprawy było podjęcie się próby wyjaśnienia sensu pojęcia samowychowanie poprzez krytyczną analizę jakże bogatego dorobku wielu naukowych pokoleń. Autor nie zamierzał jednak ascetyczną w niektórych miejscach krytyką eliminować określonych prac badawczych z kumulowanej w naukach społecznych wiedzy o samowychowaniu, nadając im tam, gdzie to było możliwe i niezbędne nową interpretację, a także zwiększając punkty widzenia. Być może takie właśnie podejście do tego zagadnienia sprawiło, iż trudno jest o sformułowanie wniosków natury ogólnej.

Stosunkowo sporo miejsca poświęcił Autor w rozważaniach semantycznemu aspektowi samowychowania, starając się nie tyle dopracować własnej definicji, ile wykazać rozmaite znaczenia tego wyrazu, w jakich mniej albo bardziej powszechnie jest użytkowany.

ISBN: 9788375872491
Kod paskowy: 9788375872491
Autorzy: Śliwerski Bogusław
Wydanie: 1
Rok wydania: 2010
Kod wydawcy: 21984
Miejscowość: Kraków
liczba stron: 220
Oprawa: Twarda
PKWiU: 58.11.1
Format: 16.2x24.2cm
Głębokość (mm): 17
Waga: 0.46
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.