Menu

Zagłada Żydów Studia i Materiały 10/2014 t.1/2. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • Wydawnictwo Centrum Badań nad Zagładą Żydów 

Opis

Do rąk czytelników oddajemy, 10. Już numer rocznika naukowego “Zagłada Żydów. Studia i Materiały" wydawanego od 2005 roku poprzez Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Te 10. Lat skłania do syntez, bilansów i podsumowań. W numerze staramy się szukać odpowiedzi na pytania, które rodzi refleksja nad ostatnimi 10. Laty badań dot. Zagłady Żydów w Polsce - o literaturze i historiografii Zagłady ostatniej dekady piszą Justyna Kowalska-Leder i Bartłomiej Krupa; o obchodach kolejnych rocznic powstania w getcie warszawskim - Piotr Forecki.

10. Numer rocznika, prócz podejmowania refleksji wywołanych krągłą rocznicą rozpoczęcia edycji pisma, poświęcony jest w obszernej mierze Warszawie. Jan Grabowski w swym studium odkrywa niebanaln i nieznane fakt o warszawskim kripo rozpracowującym ukrywających się Żydów; Dariusz Libionka pisze o reakcjach "polskiego Londynu" na powstanie w getcie, Nawojka Cieślinska-Lobkowicz o działającym pomiędzy gettem a stroną aryjską swoistym "antykwariacie" zaś Elżbieta Janicka o symbolicznej topografii terenu dawnego getta. Przypominamy także sylwetki związanych z Warszawą, a zmarłych niedawno prof. Israela Gutmana (pióra Havi Dreyfuss), a także dr Ruty Sakowskiej (pióra Tadeusza Epszteina), a także Hersza Wassera Katarzyna Person) i Józefa Kermisza (David Silberklang). W numerze żegnamy także naszego zmarłego nagle kolegę Roberta Kuwałka.

W części "warsztatowej" pojawią się artykuły o zabójstwie Żydów w Strzegomiu (Anna Bikont), komunikacji telefonicznej w getcie warszawskim (Justyna Gregorowicz), a także o warszawskich Księgach Pamięci (Adam Kopciowski).

Sekcja "Materiały" przynosi dokumenty związane z działaniami policji warszawskiej - niemieckiej i "granatowej" (Jan Grabowski, Dariusz Libionka), procesem o zamordowanie żydowskiej rodziny (Barbara Engelking), oraz listy Niemców pisane w czasie wojny do bliskich (Marcin Zaremba). W dziale "Omówień" oferujemy czytelnikowi przeglądy piśmiennictwa dotyczącego Zagłady na Ukrainie, w Niemczech i Czechach.


W numerze działy:

Studia
Z warsztatów badawczych
Bilanse i Konteksty
Materiały
Wywiady
nieznaczne formy
Omówienia, recenzje, przeglądy
Wydarzenia
Curiosaa w nich m.in.:

Piotr Forecki o fenomenie "kwietniowego gadania"
Andrea Löw o piśmiennictwie na temat getta łódzkiego
Bartłomiej Krupa o najnowszych tendencjach w polskiej historiografii Zagłady
Justyna Kowalska-Leder o literaturze polskiej wobec Zagłady
Jan Grabowski o Polskiej Policji Kryminalnej tropiącej Ringelbluma
Dariusz Libionka o powstaniu w getcie z perspektywy londyńskiej inspiracj
Anna Bikont o mordach na Żydach w Strzegomiu
Justyna Gregorowicz o łączności telefonicznej w getcie warszawskim
Ewa Wiatr o udziale policji granatowej w wysiedlaniu Żydów w powiecie radomszczańskim
Michał Głowiński o oczach donosiciela
Jan Tomasz Gross o sprawcach, ofiarach i innych

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.