Menu

25 polskich wynalazców i odkrywców, którzy zmienili świat

Cechy produktu

  • ISBN 9788380790155 
  • Autor Andrzej Fedorowicz;Irena Fedorowicz 
  • Wydawnictwo Fronda 
  • Ilość stron 320 

Opis

Każdy człowiek ma jednostkową, niezmienną przez całe życie grupę krwi, którą dziedziczy po przodkach – do takiego wniosku doszedł Ludwik Hirszfeld, analizując badania nad krwinkami psów. To bezprecedensowe odkrycie uratowało życie milionom ludzi, zezwalając na bezpieczne przetaczanie krwi.
Jako nieznaczna dziewczynka projektowała ubranka dla lalek. Stefania Chwałek, znana lepiej na świecie jako Stephanie Kwolek, wynalazła kevlar, materiał wykorzystywany do produkcji hełmów, nart, rakiet tenisowych, masztów i jachtów.
Dziś nie wyobrażamy sobie bez niego pracy biurowej. Niedużo kto jednak wie, iż spinacz wymyślił pianista i kompozytor Józef Hofmann, zainspirowany kształtem… klucza wiolinowego. Wśród jego setki zastrzeżonych pomysłów znalazły się też wycieraczki samochodowe.
Początki telemedycyny datuje się na początek XX wieku, kiedy udało się zarejestrować pierwszy fonokardiogram nienarodzonego dziecka. Patrycja Wizińska-Socha zbudowała urządzenie zdalnie pilnujące czynności serca dziecka. Jej wynalazek został nazwany Pregnabitem, uzyskał atest jakości i został dopuszczony do sprzedaży w Europie.
W 25 porywających opowieściach Andrzej Fedorowicz ukazuje geniusz, upór i pracowitość niezwykłych przedstawicieli i przedstawicielek inżynierii, medycyny, budownictwa i chemii.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.