Menu

500 lat województwa podlaskiego. Historia w dokumentach. - Janusz Danieluk, Marek Kietliński, Bartłomiej Samarski, Tomasz Jaszczołt

Cechy produktu

  • ISBN 9788386462223 
  • Ilość stron 206 
  • Rok wydania 2013 

Opis

"500 lat województwa podlaskiego. Historia w dokumentach" to niezwykła książka pokazująca kształtowanie się województwa podlaskiego na przestrzeni wieków. Na 200 stronach opisana pozostała historia miejsca niezwykłego, w którym niczym w magicznym tyglu mieszały się dzieje rozmaitych narodów i kultur - Polaków, Litwinów, Rusinów, Żydów, Niemców... Nic dziwnego, iż tereny te miały istotnie interesującą, choć wielokrotnie burzliwą przeszłość. Książka w detalowy sposób opisuje historię Podlasia, poczynając od roku 1513, gdy pierwszym wojewodą tych ziem został mianowany Jan Semenowicz Sapieha, poprzez burzliwy okres zaborów i kolejnych wojen, a kończąc na czasach nam współczesnych. Miłośnicy dawnych dziejów znajdą opisane na jej kartach równocześnie wydarzenia kluczowe dla historii naszego kraju, jak i mniej znane, o wymiarze lokalnym, jednak szczególnie interesujące, tworzące tożsamość tych terenów. O nad wyrazści książki przesądza nie tylko jej tematyka,w dodatku, a może w głównej mierze sposób potraktowania tematu. Historia województwa podlaskiego znana jest wszak z wielu publikacji. Tym niemniej nigdy nie została ona pokazana przez pryzmat dokumentów historycznych. Książka "500 lat województwa podlaskiego - historia w dokumentach" genialnie wypełnia tę lukę. Jej siłą i dowodem na nad wyrazść jest zamieszczonych ponad 100 nad wyraz cennych dokumentów historycznych, które do tej pory zalegały w zaciszach archiwów. Dzięki tej książce każdy zainteresowany dziejami województwa podlaskiego może się z nimi zapoznać i w ten sposób lepiej zrozumieć korzenie swej minimalnej ojczyzny. A znaleźć w niej można pomiędzy innymi jednocześnie XVI-wieczne przywileje i nadania Zygmunta I Starego, wyjątkowe dokumenty szlacheckie, mapy z różnych epok, ukazy carskie, wreszcie - różnorakie pisma urzędowe. Wszystkie one tworzą barwny obraz dziejów Podlasia na przestrzeni pięciu wieków. Książka udanie łączy walor historyczny z popularyzatoskim, stanowi kompendium wiedzy o Podlasiu, a zarazem jest wciągającą lekturą dla każdego. Jednym słowem... Jest to niezwykła czytelnicza podróż w przeszłość, w której rolę wehikułu czasu pełni książka.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.