Menu

Alternatywne procedury głosowania w polskim prawie wyborczym. Gwarancja zasady powszechności wyborów czy mechanizm zwiększania frekwencji wyborczej? [Pobranie pliku z zabezpieczeniem watermark]

Cechy produktu

  • ISBN 9788379301065 
  • Autor Jarosław Zbieranek 
  • Wydawnictwo Difin 
  • Ilość stron 260 
  • Rok wydania 2013 
  • Tematyka podręczniki i edukacja, prawo 

Opis

Czy udział w wyborach oznacza udanie się do siedziby komisji i wrzucenie karty do urny? Co do zasady tak, ale w wielu państwach świata coraz szerzej używane są tzw. Alternatywne procedury głosowania, które pozwalają na wyborcom oddawanie głosu w inny sposób niżeli osobiście w lokalu wyborczym (głosowanie poprzez Internet, głosowanie korespondencyjne, poprzez pełnomocnika, mobilną urną wyborczą). W Polsce prace nad ich wprowadzeniem do prawa wyborczego trwały blisko 20 lat, budziły ogromne kontrowersje wśród prawników, socjologów, politologów, czy polityków. Uzasadniano je potrzebą ułatwienia udziału w wyborach osób niepełnosprawnych, starszych, przebywających poza granicami kraju,na dodatek wskazywano na funkcję zwiększenia frekwencji wyborczej wśród wszelkich wyborców (niskiej w naszym kraju) i zmniejszenia kosztów wyborów. Z drugiej strony przeciwnicy podkreślali zagrożenie jakie niesie ich wykorzystywanie dla bezpieczeństwa cyklu wyborczego (m.in. Głosowanie poprzez Internet). Debata (ponadto w mediach) była tyle długa, co chaotyczna i znamionująca się skokowym natężeniem. W książce autor uporządkował problematykę alternatywnych procedur głosowania, wskazał na etapy ich wprowadzania, , a także uzasadnia ich znaczące funkcje a także formułuje wnioski z dotychczasowego używania (wybory parlamentarne 2011 roku) i zalecenia dla ustawodawcy. Prof. Dr hab. Marek Chmaj: niezwykle ciekawa publikacja, napisana z ogromną znajomością problematyki. Autor wyjątkowo wnikliwie,równocześnie przystępnie, przedstawił genezę i istotę alternatywnych procedur głosowania, w tym nowych dla polskiego prawa wyborczego instytucji głosowania poprzez pełnomocnika oraz głosowania korespondencyjnego. Ukazał także zalety,jednocześnie i liczne wady użytkowania głosowania elektronicznego i mobilnej urny wyborczej.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.