Menu

Antologia literacka. Przemiany, ekspansja i perspektywy gatunku. Seria pierwsza - Magdalena Kokoszka, Bożena Szałasta-Rogowska (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788322631607 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 326 
  • Rok wydania 2017 

Opis

„Epoka nasza jest epoką antologii” – teza Władysława Tatarkiewicza, wyartykułowana jeszcze na przełomie lat 70. I 80. Ubiegłego wieku, nie straciła na aktualności. Antologia wydaje się jedną z form bloku silva o kapitalnym znaczeniu dla współczesnej kultury – w istocie skazanej na jakiś rodzaj selekcjonowania zalewającego półki księgarskie piśmiennictwa.

W tomie, który oddajemy do rąk Czytelnika, przyglądamy się przeważnie współczesnym antologiom literackim (XX i XXI wieku), nie rezygnując jednak z kontekstu historycznego, zezwalającego uchwycić i zrozumieć zachodzące zmiany.

Artykuły skatalogowane w książce prezentują omawianą formę od strony teoretyczno- i historycznoliterackiej oraz prawnej; uwzględniają nad wyraz wyraźne usytuowanie środowiskowe – społeczne i geograficzne antologii, jej powiązanie z określoną wspólnotą symboliczną w kraju i na emigracji; eksponują także dwa czynniki kluczowe dla kształtu wyboru – temat i osobę antologisty.

Poetyka form antologijnych rozpatrywana jest także w kontekście szerszym: jako zjawisko bezpośrednio związane z kulturą cytatu, jako jedna z ciekawszych i dotąd nieprzebadanych odsłon intertekstualności.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.