Menu

Apologia Sokratesa. Kryton

Cechy produktu

  • ISBN 9788379506491 
  • Autor Platon 
  • Wydawnictwo Armoryka 
  • Ilość stron 132 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Dzieło nie jest traktatem filozoficznym w zwykłym rozumieniu tego słowa, czy nawet w tym znaczeniu, w jakim traktatami filozoficznymi są inne dialogi Platona (np. Uczta). Ani sam Sokrates, ani Platon ustami Sokratesa nie roztrząsają tu żadnych szczegółowych kwestii ontologicznych albo kosmologicznych, które zaprzątały wtedy uwagę greckich filozofów.

W argumentacji Sokratesa (zwłaszcza w jego rozmowie z Meletosem) można nawet dopatrzyć się błędów logicznych. Sokrates np. Niesłusznie twierdzi, że nikt nie może świadomie dążyć do deprawowania innej osoby, ponieważ ta w końcu zwróciłaby się przeciwko niemu.

I w historii starożytnej i współcześnie można prosto znaleźć przykłady osób, które – zdeprawowane – szkodziły nie osobie odpowiedzialnej za jej zepsucie moralne, lecz innym. Sokrates tylko pozornie zbija też drugi punkt oskarżenia, twierdząc, iż nie można go oskarżać równocześnie o bezbożność i wprowadzanie nowych duchów.

W rzeczywistości Anytos, Meletos i Lykon nie oskarżali go o ateizm, ale o to, że nie uznaje bogów, których państwo uznaje, czyli religii państwowej. Była to bez dwóch zdań prawda. Jak powiedziano, religijność Sokratesa była niezwykle głęboka, lecz też całkiem innej – ogólniejszej i bardziej refleksyjnej – natury, niżeli u zwykłych Ateńczyków.

Jest także prawdą, że Sokrates nie był zwolennikiem ustroju demokratycznego. Nie mógł zgodzić się z branym w Atenach za pewnik przekonaniem, iż obywatele w swej większości reprezentują mądrość. (za Wikipedią).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.