Menu

Aporia wolności. Krytyka teorii społecznej - Michał Roch Kaczmarczyk (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788323142331 
  • Autor Michał Roch Kaczmarczyk 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe UMK 
  • Ilość stron 580 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Wolność należy do najbardziej ciekawych pojęć – nieraz uznawana za istotę człowieczeństwa albo podstawę porządku społecznego jest równocześnie wypierana ze słownika socjologicznego jako anachronizm, na który nie ma miejsca w naukach społecznych.

Odniesienia do wolności są pełne wieloznaczności i ambiwalencji skrywających jednocześnie problemy teoretyczne, jak i osobiste rozterki uczonych. Prezentowana książka zrywa z cichą tradycją unikania tematu wolności w naukach społecznych albo formułowania go w sposób, który odbiera mu jego zasadniczą wagę.

W przekonaniu autora wyartykułowanie pierwszorzędnej roli, jaką problem wolności naprawdę odgrywa w socjologii, pozwala rzucić świeże światło na społeczno-polityczną rolę tej nauki, istniejące w niej podziały teoretyczne i jej przyszłe wyzwania.

Książka dowodzi, iż stosunek do wolności ma zasadnicze znaczenie dla każdej teorii społecznej. Tezę tę wspiera duży przegląd poglądów, które odcisnęły trwałe piętno na dziejach myśli społecznej w ciągu ostatnich dwóch stuleci.

Czytelnik odnajdzie w książce pomiędzy innymi omówienie myśli takich klasyków teorii społecznej, jak Pierre Bourdieu, Cornelius Castoriadis, Émile Durkheim, Erving Goffman, Niklas Luhmann, Karol Marks, George Herbert Mead, Talcott Parsons czy Max Weber.

Autor w nowy sposób też strukturę wzajemnych relacji pomiędzy głównymi nurtami refleksji socjologicznej – niewidoczną, gdy abstrahuje się od problematyki wolności. Osoby szanujące ideę wolności znajdą w prezentowanej książce nie tylko liczne uzasadnienia poglądu, iż wolność jest wartością pokaźną dla porządku społecznego, ale także analizę praktycznych i teoretycznych konsekwencji tego stanowiska.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.