Menu

Arktyczne marzenia

Cechy produktu

  • ISBN 9788366335646 
  • Autor Barry Lopez;Jarosław Mikos 
  • Wydawnictwo Marginesy 
  • Ilość stron 528 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Najważniejsza książka Barry’ego Lopeza, nagrodzona m.in. National Book Award.niepowtarzalna opowieść o dalekiej Północy i jej cudach: skarłowaciałych lasach, zorzach polarnych i skutych lodem morzach, o wołach piżmowych, niedźwiedziach polarnych i narwalach.

Lopez przybliża historię rdzennych Inuitów i – nieraz zakończonych tragicznie – wypraw śmiałków marzących o eksploracji lodowych wybrzeży.To opowieść o zapadającej w pamięć czystości wyrazu, przypominająca pod tym względem krainę, którą Lopez opisuje.

Arktyczne marzenia to bezspornie arcydzieło.Ta książka jest jak literacka Cieśnina Beringa – ze wszelkich stron migruje poprzez nią całe mnogość arktycznego życia. Lopeza czyta się w nieprzerwanym zachwycie; po pierwsze względem jego pisania, po drugie – tej planety i rządzących nią praw.

Nie znam żadnego innego autora z tak wielkim sercem dla natury. Nic, tylko patrzeć mu przez ramię i słuchać. Wybitne!Adam RobińskiOd wielu lat, odkąd wreszcie udało mi się tę książkę przeczytać, twierdzę, że to najkorzystniejsza książka o Arktyce, jaką miałem przyjemność poznać.

Nie da się jej połknąć w jeden wieczór, choć gdy się ją czyta, trudno się oderwać. Czytałem ją ponad rok, zawsze po kilkanaście stron. Nie potrafiłem szybciej i po każdej dawce musiałem trochę odpocząć, aby to na spokojnie przetrawić.

Barry Lopez za każdym razem zdaje się sięgać głębiej, dociekać uważniej niż inni autorzy. To książka pełna spektakularnej mądrości, a zdumionego czytelnika pochłania dostatek faktów i tajemnych więzi, które Lopez odkrywa i przedstawia tak, że nagle przyrodnicze, geograficzne i filozoficzne splątanie północnego świata staje się oczywiste.

To fantastyczna uczta i choć może trwać bardzo długo, to i tak czuje się żal, kiedy się kończy.Mikołaj Golachowski

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.