Menu

Biurko - ebook

Opis

Wysoki ministerialny urzędnik, przeżywa chorobliwą, erotyczną niemal fascynację służbowym biurkiem, podstawą swej egzystencji.

Groteskowy opis urzędniczej machiny współczesnej Rosji, w której rządzi łapówka, kumoterstwo i wzajemne podkopywanie stołków. Swoją powieścią Aleksander Potiomkin wpisuje się w tradycję dużej, klasycznej literatury rosyjskiej, poszukującej diagnozy choroby, która toczy Rosję.

„Kiedy jeszcze 200 lat temu rodacy prosili podróżującego po Europie badacza dziejów Nikołaja Karamzina, aby „w dwóch słowach" opisał, co dzieje się w ojczyźnie, on odpowiedział jednym: – „Kradną". Dziś pewnie użyłby dwóch: - „Kradną bezczelnie". O tym właśnie jest „Biurko" Aleksandra Potiomkina, człowieka nad wyraz świadomego tego, co pisze, bo sam przez jakiś czas siedział za wysokim biurkiem i to w randze generała-porucznika policji podatkowej. Miał okazję przypatrzeć się środowisku wysoko postawionych łapowników i tej okazji nie zmarnował. Jego bohater to charakterystyczny kleptokrata, planujący, by, póki jest u żłobu, nabić sobie kieszenie milionami, a potem, jak sobie wymarzył, zwiać z ojczyzny ukochanej. Dorobić się może dzięki czemu, że siedzi za wysokim ważnym biurkiem, do którego przynoszą i na które kładą. Nic dziwnego, że biurko staje się dla niego bożkiem, fetyszem, przedmiotem seksualnego podziwu. Znakomita to historia - przerażająca i śmieszna zarazem. No cóż, taka Rosja była, taka jest i pewnie jeszcze długo będzie."

Wacław Radziwinowicz Korespondent „Gazety Wyborczej" w Rosji

Aleksander Potiomkin

Urodził się w 1949 roku w Suchumi. W Leningradzie studiował filozofię i dziennikarstwo. Po studiach poprzez kilka lat pisywał w „Komsomolskiej prawdzie". Pod koniec lat 70-tych zamieszkał w Niemczech. Pracował tam jako makler giełdowy, a wkrótce zaczął wytwarzać własne marki. W latach 90-tych został doradcą w Federalnej Służbie Podatkowej Rosji. Równocześnie rozwijał karierę naukową, osiągając stopień doktora ekonomii na moskiewskim MGU.

Poza literaturą ekonomiczną, ściśle związaną z obecną socjalno- ekonomiczną kondycją Rosji napisał szereg opowiadań i siedem powieści.

...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.