Menu

Bohaterowie najdłuższych dni. Desanty morskie II wojny światowej

Cechy produktu

  • ISBN 9788301203948 
  • Autor Maciej Franz 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe PWN 
  • Ilość stron 372 
  • Rok wydania 2011 

Opis

w trakcie II wojny światowej przeprowadzono kilkadziesiąt sporych operacji inwazyjnych. Wybrzeża stały się polami zażartych bitew - pierwszą linią obrony przed nacierającymi siłami desantowymi. Żołnierze musieli niekiedy zdobywać plaże metr po metrze, ponosząc w walce ogromne straty.

W nadmorski piasek wsiąkała krew dziesiątków tysięcy walczących. Autor opisuje wszystkie najważniejsze bitwy na plażach całego świata: planowany, lecz nigdy nie zrealizowany desant wojsk niemieckich na Półwysep Helski w 1939 roku, niemieckie lądowania w Skandynawii rok później, japońskie operacje desantowe na Pacyfiku i w Azji Południowo-Wschodniej czy wreszcie walki Armii Czerwonej i aliantów zachodnich podczas operacji desantowych w różnorodnych częściach świata - w Europie, Azji, Afryce i na Pacyfiku.

Sytuacja na brzegu była daleka od oczekiwanej. Nie tylko czołgi zostały rozbite, ale także oddziały piechoty zostały przygniecione ogniem przeciwnika. Walki na brzegu prowadzone były w dramatycznych warunkach, a przewaga wojsk niemieckich była ogromna.

W tej sytuacji generał J.H. Roberts nakazał lądowanie żołnierzom Fusiliers Mont-Royal, którzy pełnili funkcję odwodu bojowego dla sił desantowych. O godzinie 7.00 znaleźli się na brzegu i natychmiast weszli do walki.

Niestety także oni ponieśli ogromne straty, a ogień niemiecki nadal prowadzony był niezwykle wydajnie. Szybko zorientowano się, iż utrzymanie nawet tych pozycji, które udało się uzyskać w pierwszych chwilach desantu, będzie niemożliwe.

(Fragment książki)

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.