Menu

Brzask - Wacław Sieroszewski (MOBI)

Cechy produktu

  • ISBN 9788379507023 
  • Autor Wacław Sieroszewski 
  • Wydawnictwo Armoryka 
  • Ilość stron 264 
  • Rok wydania 2017 

Opis

Zbiór opowiadań wybitnego – aczkolwiek dziś skazywanego na zapomnienie – polskiego pisarza, stwarzającego na pograniczu czterech epok: pozytywizmu, Młodej Polski, dwudziestolecia międzywojennego oraz współczesności, zesłańca na Syberię, podróżnika, badacza, etnografa Syberii i działacza niepodległościowego.

Zbiór gromadzi utwory: „Brzask”, „Puszcza Białowieska”, „Grecka szczelina”, „Dno nędzy”. Nakłaniamy do atrakcyjnej lektury. Fragment opowiadania „Brzask”: „Z duszą zmąconą do głębi spieszyłem od oceanu w tę stronę, o której nawykłem marzyć w długie noce zimowe.

Nie wiedziałem, czy kiedy kresu dosięgnę. Rozpaczliwie dowodziłem sobie, że to pewnie nigdy nie nastąpi. Wyliczałem przeszkody niezwalczone, gdyż kapryśne jak podmuchy wiatru wiejącego w stepie pod niebem przyćmionym lotnymi chmurami.

Dowodzenia nie działały jednak na mnie, nie wsiąkały w głąb a niby o mur rozbijały się o dziwną, stalową, na niczym nieopartą pewność. Ogarniało mnie uczucie ogromnej swobody, uczucie ptaka, co skrzydła, długo bezczynne rozwinąwszy, mknie bez troski w dal.

Pragnienie życia rozpierało mi piersi, żądza czynu drżała w piersiach, a pieśń tryumfu towarzyszyła mi, w trop biegły za mną wszystkie moje marzenia dźwięcząc chórem słodkim a konkretnym:  – Osiągniesz...

I spełni się wszystko, co kochasz i ziści się więcej, aniżeli śmiesz pomyśleć... Tylko żyj, dąż, pragnij!...  Bajeczna cisza i bezludność miejsc, które tak długo zamieszkiwałem, wyrugowały z serca mego nienawiść.

Pojąłem nie tylko myślą, ale całym sobą to, co mi twierdzono z dawien dawna, od dzieciństwa, iż ból z jednakowym okrucieństwom przeszywa każdą istotę, ludzką, każdą istotę żywą i wszystkie serca, drżące od zmian życia, stały się mi równie zrozumiałe, równie pożałowania godne, choć nie jednakowo...

bliskie”.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.