Menu

Ciało - muzyka - performans

Cechy produktu

  • ISBN 9788322631065 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 390 
  • Rok wydania 2017 

Opis

W humanistyce kwestie posiadające związek z wykonaniem, a zatem performowaniem muzyki za każdym razem stanowiły nieodłączny element refleksji teoretycznej zajmowały miejsce w podziale dziedzin jednak celem publikacji jest skonceptualizowanie sytuacji wykonawcy muzyki i wtedy konwencje odbioru i podziały wysokojakościowe neutralizują refleksję nad cielesnym wymiarem performansu.

Dlatego wydaje się, że ważne jest wyodrębnionie, odsłonięcie i nazwanie tych teoretycznych barier i spojrzenie na performans od strony muzyczności ciała i ucieleśnienia muzyki. Muzyka może być traktowana jako byt abstrakcyjny, jak przekonywali Boecjusz i Leibniz, a teraz kognitywiści, aczkolwiek wykonywana uzyskuje materialność, a audialna natura pojedynczej realizacji abstrakcyjnego utworu stanowi wyraźny komponent dzieła muzycznego jako takiego.

Wykonanie zakłada obecność ciała wykonawcy, które staje się elementem całego estetycznego doświadczenia. Oś refleksji zgromadzonych w niniejszym tomie artykułów, dość umownie zgrupowanych w dwóch lustrzanych częściach, oscyluje zatem wokół zagadnień muzyczności ciała wykonawcy – z jednej, oraz cielesności performansu – z drugiej strony.

Spojrzenie na performans od strony muzyki i ciała pozwala odświeżyć nasze podejście do istniejących już i historycznie opisanych stanowisk zajmowanych wobec ciała wykonawcy i oświetlić je z nowej perspektywy.

Z tak postawionego problemu wyłania się wielość optyk metodologicznych, a te ukazują dychotomię torów badawczych. Jedne z nich będą nadal traktować ciało jako instrument, inne z kolei zwrócą uwagę na symbiozę świadomości i cielesności; jedne będą kładły nacisk na audialność, drugie z kolei będą podkreślać fuzję audialno-wizualną.

Znamienne, że w każdym przypadku sztuka wykonawcza, jak również same dzieła inicjują podobnie inspirujące akademickie dyskusje.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.