Menu

Ciężar dowodu w prawie pracy. Studium na tle prawnoporównawczym

Cechy produktu

  • ISBN 9788326489648 
  • Autor Aneta Tyc 
  • Ilość stron 372 
  • Rok wydania 2016 

Opis

Aneta Tyc doktor nauk prawnych; w latach 2012 2014 kierownik projektu w grancie Preludium przyznanym poprzez Narodowe Centrum Nauki na finansowanie badań naukowych, w latach 2013 2014 laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego; odbyła pobyty naukowe m.in. Na uniwersytetach: w Barcelonie, w Grenoble, w Genewie, w Turynie i w Amsterdamie; autorka 48 publikacji naukowych, 25 referatów w tym 11 na konferencjach za granicą (m.in. W Irlandii, Hiszpanii, Czechach, na Litwie, Słowacji i Ukrainie).

Monografia stanowi prekursorskie ujęcie zagadnienia ciężaru dowodu w prawie pracy, przy wykorzystaniu nauki materialnego i procesowego prawa pracy oraz innowacyjnania administracyjnego, nowoczesnania cywilnego, teorii i filozofii prawa, historii prawa, jak również szeroko pojętego prawa europejskiego. Celem książki jest próba uporządkowania tej problematyki nie tylko z perspektywy polskiej regulacji prawnej i orzecznictwa, ale także w aspekcie rozwiązań francuskich, belgijskich, holenderskich, włoskich, hiszpańskich, niemieckich, szwajcarskich, a także rozwiązań przyjętych w prawie Unii Europejskiej i Międzynarodowej Organizacji Pracy.
W publikacji zaakcentowano kwestie budzące największe wątpliwości interpretacyjne, takie jak:
charakter prawny reguły ciężaru dowodu i umowy o ciężar dowodu,
sposoby przerzucania ciężaru dowodu,
rozkład oneris probandi w kontekście relacji klauzul generalnych: zasad współżycia społecznego i wypowiedzenia nieuzasadnionego,
ciężar dowodu w sprawach dotyczących użycia zabezpieczeń wekslowych,
odmienne ukształtowanie ciężaru dowodu w przypadku roszczeń o podobnej naturze,
możliwość kwalifikowania interesu ekonomicznego jako obiektywnego kryterium uzasadniającego zróżnicowanie pracowników w świetle realizacji zasad równości i sprawiedliwości,
ciężar dowodu w administracyjnoprawnej sferze prawa pracy.
Książka asygnowana jest głównie dla prawników praktyków sędziów, adwokatów, radców prawnych, a także pracowników organów administracji publicznej. Będzie {pomocn|przydatn)ym źródłem dla pracodawców i pracowników działów kadr. Zainteresuje również przedstawicieli nauki.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.