Menu

Corvina, czyli książka o krukach - Petr Rkos

Cechy produktu

  • ISBN 9788365989079 
  • Autor Petr Rákos 
  • Wydawnictwo Amaltea 
  • Ilość stron 216 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Corvina, czyli Książka o krukach Petra Rákosa (1956–1994) to utwór-mozaika, szalony i nieokiełznany w swojej groteskowej fantazji i surrealistycznym rozhasaniu.Czego tam nie ma… Islandzkie mity, bajka Ezopa w kilkunastu wariantach, apokryficzne kazania św.

Franciszka, czarnopiórzy rycerze okrągłego stołu, kruczy kolonializm (zwany też corvinizacją), tablice stratygraficzne (plejstocen, holocen, moldavit, vibovit, emeryt, dyfteryt), podręcznik savoir-vivre’u dla kruków, arie operowe, alternatywna medycyna (akupunktura forsowana!), a do tego parodie poczytnych romansów i zakrojona na szeroką skalę drwina z zadziornego a wszechobecnego maskulinizmu.

Książka o krukach to oczywiście książka o ludziach.Interesujcie się krukiem. Kruk interesuje się Wami.Petr Rákos(1956–1994)– pisarz i psychiatra, w ostatnich latach życia ordynator Kliniki Psychiatrycznej w Pradze-Bohnicach.

W swych utworach, przesyconych duchem surrealizmu i groteski, często stosował eksperymenty językowe i formalne, także sięgał po elementy parodii czy pastiszu. Poza Corviną, czyli Książką o krukach do jego najszczególniej znanych dzieł należą Fúrie čili Kniha stíhání (Furia, czyli Książka o prześladowaniu) i Askiburgion čili Kniha lidiček (Askiburgion, czyli Książka o ludkach).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.