Menu

Cywilizacja komunizmu

Cechy produktu

  • ISBN 9788377791363 
  • Autor Leopold Tyrmand 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo MG 
  • Ilość stron 272 
  • Rok wydania 2013 
  • Tematyka powieści i opowiadania 

Opis

Ta książka nie ma pretensji naukowych, ani publicystycznych, ani dziennikarskich. Ma pretensje literackie. Mimo to nie jest ani beletrystyką, ani literackim esejem. Jest ona pamfletem na komunizm, zamierzonym przejaskrawieniem istniejącej rzeczywistości. Uważam komunizm za najgorszą plagę jaka spotkała ludzkość i żywię głęboką nadzieję, iż książka ta odzwierciedla moje uczucia w odpowiednim stopniu.

Czy znaczy to, iż pamflet wykrzywia prawdę? Ani trochę. Komunizm jest zjawiskiem, wobec którego obiektywizm, jako metoda wyjaśniająca, jest śmieszny w swej nieporadności. Uważam, że pamflet jest jedyną — przynajmniej na razie — metodą poprawnego wyjaśniania komunizmu. Moim zdaniem, książka moja jest prawdziwsza od setek obiektywnych rozpraw i pewny jestem, iż miliony ludzi zgodzą się ze mną.

Życie w komunizmie jest piekłem, lecz nie dla wszystkich. Jest piekłem dla ludzi dobrej woli. Dla uczciwych. Dla rozsądnych. Dla chcących pracować z pożytkiem dla siebie i dla innych. Dla przedsiębiorczych. Dla tych, którzy chcą coś zrobić lepiej, efektywniej, atrakcyjniej. Dla tych, którzy chcą rozwijać, wzbogacać, pomnażać. Dla wrażliwych. Dla prostolinijnych i skromnych. Natomiast korzystnie prosperują w komunizmie głupcy nie dostrzegający własnej marności i śmieszności. Nadzwyczajnie powodzi się służalcom, oportunistom i konformistom; wiedzie im się tym lepiej, iż mogą nie robić nic, albowiem i tak nie sądzą, iż należy coś robić w zamian za serwilizm — czują się zwolnieni z wszelkiej odpowiedzialności co wzmaga ich znakomite samopoczucie.
Leopold Tyrmand

Dziś, żyjąc od wielu lat w państwie demokratycznym, znaleźliśmy się w przypadku mieszkańców dawnych demokracji zachodnich, które nie były w stanie zrozumieć absurdów życia w komunizmie. Wydaje się, iż warto przypomnieć efektowny choć ponury opis tego ustroju. Ponieważ tak z łatwością zapomnieć o tym co było. Ku przestrodze więc – wydajemy tę książką.
Dorota Malinowska-Grupińska


darmowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.