Menu

Dolina Fergańska w czasach islamu

Cechy produktu

  • ISBN 9788380023307 
  • Autor Michał Łabenda 
  • Ilość stron 893 
  • Rok wydania 2016 
  • Tematyka podręczniki i edukacja 

Opis

"Islam w Azji Centralnej pojawił się w VII wieku i od tego czasu jest jednym z najważniejszych czynników formujących historię regionu. Początkowo był jedną z wielu religii, z biegiem lat stał się dominujący, odgrywał znaczącą, jeśli nie decydującą rolę w procesie formowania się nowoczesnych narodów.

Po przemianach, jakie dotknęły region za czasów przymusowej ateizacji, i w czasie następującego po nich powolnego odrodzenia religijno-narodowego, które w latach dziewięćdziesiątych przybrało żywiołową formę, islam znowu waży w procesach zachodzących w regionie, ponieważ jest on obecny w każdym aspekcie życia społecznego jako religia, filozofia i ideologia.

A Dolina Fergańska jest miejscem, gdzie - w porównaniu z pozostałymi regionami Azji Centralnej - świadomość muzułmańska jest najsilniejsza" - pisze Michał Łabenda. W swej fascynującej książce nie tylko bada procesy religijne rozgrywające się w Dolinie Fergańskiej,przede wszystkim kreśli całą barwną, arcyrzadko w polskim piśmiennictwie opisywaną panoramę dziejów tego rejonu.

zaczyna od VII wieku (a choćby wcześniej), poprzez burzliwy XVIII i XIX wiek, narodziny i rozpad ZSRR, kiedy to Dolina Fergańska, na pozór pogrążona w stagnacji, w rzeczywistości była "kłębowiskiem problemów, które stanowiły istną bombę zegarową" - aż do przełomu wieków.

Książkę uzupełniają napisane barwnym językiem biogramy najważniejszych postaci, wielka bibliografia i bogaty materiał zdjęciowy.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.