Menu

Dom uczonych. Kamienica przy ul. Uniwersyteckiej 3 w Łodzi w latach 1945-2017 - Adrianna Szczerba (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381421522 
  • Autor Adrianna Szczerba 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 288 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Publikacja dotyczy dziejów kamienicy przy ul. Uniwersyteckiej 3 w Łodzi, pierwotnie dedykowanej na dom nauczycieli Szkoły Zgromadzenia Kupców miasta Łodzi (1898-1939). Od 1945 roku do dziś to budynek uniwersytecki.

Mieściły się w nim mieszkania profesorów – organizatorów Uniwersytetu Łódzkiego (m.in. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, pierwszego rektora UŁ) i zakłady naukowe. Do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku przestrzeń prywatna przenikała się tu z publiczną, co stwarzało szczególną, oryginalną atmosferę.

Dom uczonych jest interesującym miejscem w dodatku z punktu widzenia przekształceń samej uczelni, bowiem na jego przykładzie można zaobserwować wzloty i upadki Uniwersytetu Łódzkiego w czasach PRL. W prezentowanej książce Czytelnik wyszuka zatem opowieść o powikłanych losach mieszkańców kamienicy przy ul.

Uniwersyteckiej 3 w powojennej Polsce i o trudnościach w produkowaniu środowiska naukowego w Łodzi – mieście robotniczym, bez tradycji akademickich.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.