Menu

Don Juan - diaboliczny kochanek

Cechy produktu

  • ISBN 9788379505777 
  • Autor Ernst Theodor Amadeus Hoffmann;Prosper Merimee 
  • Wydawnictwo Armoryka 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Opowiadanie pierwsze: „Czyśćcowe dusze, czyli wstrząsająca opowieść o życiu i śmierci Don Juan de Marana”. Bohater jest oczekiwanym synem księcia, Don Carlosa de Marana, który chce zeń uczynić dzielnego rycerza, w trakcie gdy jego matka pragnie, aby syn został człowiekiem pobożnym.

Chłopiec wychowuje się w zbytku i luksusie. W latach młodzieńczych zwraca uwagę na obraz Moralesa prezentujący męki dusz czyśćcowych, znajdujący się w oratorium jego matki. W wieku osiemnastu lat Don Juan, wykształcony religijnie i w posługiwaniu się bronią, zostaje wysłany na uniwersytet w Salamance.

gromadzi tam znajomość ze studentem, który nazywa siebie Don Garcją i podaje się za syna przyjaciela jego ojca. Don Garcja bierze młodzieńca pod swoje skrzydła. Obydwaj mężczyźni postanawiają wspólnie zalecać się do sióstrː doñi Fausty i doñi Teresy de Ojeda.

Dnie spędzają na biesiadach, pijatykach i grze, a noce pod balkonami swoich wybranek. Pewnego wieczoru zalotników atakuje ich konkurent, don Crisotval… (za Wikipedią). Co było dalej można się dowiedzieć po wysłuchaniu całego audiobooka.Opowiadanie drugie: „Don Juan.

Z dziennika podróżującego entuzjasty”. W interpretacji Hoffmanna Don Juan to osobowość demoniczna, nadczłowiek powstający przeciw światu małych ludzi. Zaopatrzony we wszelkie przymioty ludzkiej natury, zamiast dążyć do wyższych wartości, walcząc z namiętnościami, próbuje dojść do szczęścia poprzez niebiańską rozkosz połączenia się z kobietą.

nieprzerwanie doznający rozczarowania i stale spodziewając się, że wreszcie dosięgnie ideału szczęścia, początkuje w końcu odczuwać coraz głębsze znużenie i pogardę dla ludzi. Jego kolejne podboje nie są już poszukiwaniem rozkoszy,typym obelgi i wyzwania dla ludzi wiodących płaskie, mieszczańskie życie, o tyle niższe od jego horyzontów.

Łamiąc szczęście kochanków odnosił tryumf nad naturą i jej Stwórcą. Pragnie przekroczyć wszelkie granice i runąć w przepaść. (za Wikipedią).

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.