Menu

Doświadczenie duchowości

Cechy produktu

  • ISBN 9788381426916 
  • Autor Anna Walczak;Artur Jocz 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 
  • Ilość stron 170 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Przedmiotem naszych intelektualnych dociekań uczyniliśmy filozofię i literaturę, ponieważ też one – obok religii – roszczą sobie prawo do intelektualnej i artystycznej eksploracji doświadczenia duchowości.

Dlatego o doświadczeniu duchowości mówimy w kontekście filozoficzno-literackim. Nie chodziło nam o zrekonstruowanie jakiejś teorii, która uwolni badany przedmiot od przypisywanej mu poprzez interpretacyjną tradycję niepoznawalności i niejednoznaczności.

Nasz zamiar jest o niemało skromniejszy – chcemy mówić o doświadczeniu duchowości dwoma językami: filozofii i literatury. Pierwsza część książki znamionuje się zatem większym stopniem ogólności formułowanych rozważań.

Natomiast w części drugiej skupiamy się na analizie literackiego doświadcze(a)nia duchowości, czyli jej artystycznych wizualizacjach. Piszemy zwykle o pewnej istotnej potencji literatury, która manifestuje się wykraczaniem poza jej wąsko rozumianą funkcję poetycką.

Sprowadza się ona do chęci artystycznego uchwycenia kategorii, która od za każdym razem była związana z religią i filozofią – duchowości i jej doświadcze(a)nia. W ten sposób zostaje przerzucony swoisty intelektualny most pomiędzy ogółem i szczegółem.Ze Wstępu

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.