Menu

Drogi wędrownych doradców. Darmowy odbiór w niemal 100 księgarniach!

Cechy produktu

  • ISBN 9788366177727 
  • Autor Piotr Plebaniak 
  • Wydawnictwo Fronda 
  • Ilość stron 296 
  • Tematyka historia 

Opis

Dwa i pół tysiąca lat temu wędrowni doradcy, tacy jak Konfucjusz czy autor Sztuki wojny Sun Zi podróżowali od dworu do dworu wojujących władców, proponując im swoją wiedzę i pomysły na rządzenie państwem. Był to czas nieustannych wojen i chaosu. Lecz właśnie dzięki wędrownym doradcom był to również okres przełomowego postępu myśli i cywilizacji.

Choć pracowali dla sławy i satysfakcji, ich kolektywny wysiłek umożliwił powstanie potężnych imperiów. W kolejnych stuleciach wędrowni doradcy stali się klasą merytokratów, których metody zarządzania państwem były inspiracją m.in. Dla władców Prus, najprężniejszego organizmu XIX-wiecznej Europy.

“ Gdy różne wami kierują zasady, to jedną drogą nie dacie iść rady”, radzi Konfucjusz. Ta i inne maksymy oraz cytaty, opatrzone komentarzem autora książki tworzą nad wyraz nietypowy zbiór maksym i sentencji. Opowiada on o ludziach, którzy stworzli fundament chińskiej cywilizacji: o ich przełomowych pomysłach, porażkach i dumnie zrealizowanych dziełach.

Ta książka to też studium sztuki zarządzania państwem i podwładnymi… lecz też poradnik doprowadzania do pionu własnego szefa lub władcy.

ale masz także w rękach szczególnie nietypowy podręcznik historii Chin, pisany pod dyktando przemyśleń i wglądu autora i inspirującej myśli Willa Duranta:

Cywilizacja jest strumieniem z brzegami. Strumień jest czasem wypełniony krwią ludzi zabijających, kradnących, krzyczących i robiących to, co historycy najczęściej zapisują. Tymczasem na brzegach, niezauważeni, ludzie budują domy, kochają, wychowują dzieci, śpiewają piosenki, piszą wiersze, a choćby pobielają posągi. Historia cywilizacji jest tym, co wydarzyło się na brzegach.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.