Menu

Drugie życie doktora Murka - ebook

Opis

Kontynuacja losów doktora Murka, który wyrzucony z pracy za rzekome powiązania lewicowe, stacza się po drabinie społecznej na sam dół. Ima się różnych zajęć, lecz nędza nieubłaganie degraduje go. Wreszcie ulega namowom kumpli poznanych w noclegowniach i bierze udział w napadzie. Jednak, mimo wszelkich doznanych ze strony społeczeństwa krzywd, Murek nie potrafi przeobrazić się w bandytę.

Ukrywając się wpada na pomysł, że mógłby zarabiać na życie przepowiadaniem przyszłości. Okazuje się, że ma do tego naturalny talent i zaczyna robić karierę jako mistrz okultyzmu. W pewnym momencie jego głównym klientem staje się Seweryn Czaban. To jego dom był celem napadu, w którym wziął udział Murek.

Czaban zafascynowany możliwościami wróżbity, w które święcie wierzy, staje się siłą wciągającą byłego urzędnika w wir, nie za każdym razem uczciwych, interesów. Czy tym razem okaże się to droga w górę?

Zadziwiające, jak nad wyraz powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najszczególniej poczytnych pisarzy międzywojennej Polski, są nadal aktualne. Kryzys, zwolnienie z pracy pod fałszywym pretekstem, niemożliwość odnalezienia się w nowej sytuacji, obłuda dawnych przyjaciół – wszystko to poprawnie wpisuje się w dzisiejszą naszą rzeczywistość.

...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.