Menu

Duchowni na plebanii i w drodze

Cechy produktu

  • ISBN 9788378659600 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 
  • Ilość stron 232 
  • Rok wydania 2015 

Opis

Prezentowana praca Duchowni na plebanii i w drodze. Konteksty codzienności i interpretacje historyczne, na którą składa się zbiór dziewięciu opracowań obejmujących zakresem chronologicznym okres od końca XVIII do połowy XX w., w zamyśle jej inicjatorów chce być impulsem do takiego spojrzenia na duchowieństwo, które badaniom nad nim nada nową dynamikę.

Chodzi o przekroczenie narracji hagiograficzno-martyrologicznej z jednej bądź narracji „godnej” podręcznika ABC antyklerykalizmu z drugiej strony.Określenie umieszczone w tytule: „na plebanii i w drodze” należy rozumieć szeroko.

Plebania to spotkanie przestrzeni prywatnej i publicznej, to mieszkanie i mieszkańcy, i też interesanci. To symbol nie tylko funkcji religijnych i duszpasterskich, lecz także społecznych, kulturalnych i politycznych wypełnianych przez jej głównego lokatora, reprezentującego instytucję Kościoła i jego wielowiekową tradycję.

„Droga”, drugie określenie zawarte w tytule, nie oznacza tylko peregrynacji osób duchownych, ale symbolizuje także wędrówkę opinii wygłaszanych o duchownych i przez duchownych oraz wędrówkę przedmiotów do nich należących.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.