Menu

Dwa bieguny

Cechy produktu

  • ISBN 9788377795439 
  • Autor Eliza Orzeszkowa 
  • Wydawnictwo MG 
  • Ilość stron 256 
  • Rok wydania 2019 

Opis

wspaniała, aktualna w swej wymowie powieść. Narratorem jest pochodzący z warszawskich elit dekadent, który poznaje „dziką” (taki zresztą powieść pierwotnie miała tytuł), młodą kobietę, Sewerynę. Przyjechała do Warszawy po korzystne rady – przekonana, iż zamieszkujący stolicę pisarze i dziennikarze staną się dla niej drogowskazem.

Chce wiedzieć, jak prowadzić, realizując cele dobra publicznego, posiadajątek, który otrzymała po śmierci brata (zginął – w domyśle – w powstaniu styczniowym). Okazuje się jednak, iż elity intelektualne czas spędzają z reguły na zabawach salonowych.

Nie w głowie im praca od podstaw, a tym bardziej ograniczanie własnego życia. Narrator coraz bardziej fascynuje się Seweryną, lecz są przecież tak odlegli, jak dwa bieguny. Przyciągają się i odpychają jednocześnie.Powieść ta jest w prozie Orzeszkowej wyjątkowa.

Autorka chlaszcze wielkomiejską inteligencję ironią subtelną, ale celną. Ówczesne emancypantki (wcale nieodległe w myśleniu od dzisiejszych feministek) to w jej opisie najwartościowsza część narodu. Tylko one potrafią zmienić otaczający je świat i uważają to za swoją misję i powinność.Eliza Orzeszkowa jest jedną z najważniejszych pisarek polskich epoki pozytywizmu.

Jej utwory znamionuje ogromne wyczucie problemów społecznych — w mowie pogrzebowej Józef Kotarbiński nazwał ją „czującym sercem epoki”.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.