Menu

Dwór na wulkanie. Dziennik ziemianki z przełomu epok 1895-1920

Cechy produktu

  • ISBN 9788365979667 
  • Autor Janina Konarska 
  • Wydawnictwo Karta 
  • Ilość stron 408 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Rzeczywistość ostatnich lat XX wieku w Królestwie Polskim, opisywana poprzez młodą pannę z Radomia, i lata pierwszej wojny, widziane już z perspektywy mężatki – z majątku Kluczewsko koło Włoszczowy. W realia salonu i dworu wkrada się świat zewnętrzny, przynoszący szerokie przemiany polityczne i społeczne: rewolucję 1905 roku, wybuch wojny, przetaczanie się poprzez ziemie polskie kolejnych frontów, formowanie się niepodległości.

Rejestrowane na bieżąco, w dzienniku, wrażenia autorki pozwalają poczuć codzienność tej niezwykłej epoki, a także poznać z bliska ją samą – trochę rozpuszczoną jedynaczkę z korzystnego domu, trochę „piękny przykład kobiety polskiej”.

A przy tym – rezolutną komentatorkę rozgrywających się na jej oczach wydarzeń. „W ogóle mam zawód co do tej całej wojny – myślałam, iż w XX wieku będzie się to szybciej odbywać, a te gazety piszą, iż może dopiero koło zimy będzie jakaś obszerniejsza bitwa, a może na wiosnę? Za długo czekać i być ponadto bez kolei, bez poczt, bez pism, i co gorsza – bez ciepłych ciuchów na zimę, a może i bez nafty i bez węgla!

niezwykle to wszystko niekulturalne…”27 sierpnia 1914

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.