Menu

Dylemat więźnia. Ostracyzm ateński i jego pierwotne cele

Cechy produktu

  • ISBN 9788323139935 
  • Autor Marek Węcowski 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo Naukowe Umk 
  • Ilość stron 358 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Książce tej przyświeca przekonanie, iż dotychczasowe wyjaśnienia mechanizmów działania, a także genezy ateńskiego ostracyzmu są niewystarczające. Niewiele miejsca poświęca się w niej popularnym ostrakom, czyli ceramicznym skorupom, na których Ateńczycy skrobali imiona nielubianych polityków. Zdaniem autora tym narzędziom ateńskiego ostracyzmu i momentowi głosowania nad wygnaniem jednego z polityków przypisuje się nadmierne znaczenie, zaniedbując inne aspekty i pozostałe etapy długookresowej procedury.

Zadano tu serię nowych albo względnie nowych pytań. Jedno z nich nigdy dotąd nie zostało jasno w nauce postawione: jak wytłumaczyć to, iż dla kilkudziesięcioletnich dziejów ostracyzmu dowiadujemy się o zaledwie kilkunastu wydajnych przypadkach jego zastosowania? I jakie wnioski mogą z tego wynikać dla badania tej instytucji?

Główną tezą książki jest interpretacja ateńskiego ostracyzmu jako mechanizmu wymuszającego kompromis w środowisku ateńskich elit politycznych. Dla potrzeb takiego wywodu skorzystano z narzędzi teorii „ewolucji kooperacji", sformułowanej poprzez politologa i matematyka Roberta Axelroda na podstawie tzw. Iterowanego dylematu więźnia.

Podtytuł: Ostracyzm ateński i jego pierwotne cele
ISBN: 9788323139935
Kod paskowy: 9788323139935
Autorzy: Węcowski Marek
Rok wydania: 2018
Kod wydawcy: 31012
liczba stron: 358
Oprawa: Twarda z obwolutą
Format: 15.3x21.2
Głębokość (mm): 27
Waga: 0.585
Języki: polski
Grupa towarowa: Książka

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.