Menu

Dysonans - ebook

Opis

„Dysonans" Krzysztofa Koguta to powieść przygodowa napisana w formie pamiętnika. Autor ukazuje w niej człowieka, jako jednostkę życia społecznego nacechowaną pewnymi jednostkowymi wartościami moralnymi. Intuicyjna natura ludzka bez przerwy miesza się tu z nabytym doświadczeniem. W świecie przepełnionym materializmem człowiek w swojej pierwotnej postaci nie istnieje – zatraca się w życiu postępowym i dąży do szybkiego wzbogacania się. Słaby jest ten, kto nie potrafi połączyć się do rytmu życia we współczesności. Bohater powieści jest niespójną jednostką, elementem niepasującym do reszty, o innym sposobie myślenia. Czuje, iż w swych rozważaniach jest sam i wokół nie ma nikogo podobnego do niego. Jego odosobnienie, a także niechęć do współczesnej głównieści ludzkiej, której normy zachowań grzecznościowych znacząco ograniczyły swój poziom, wyraża się niemal bez przerwy w prowadzonych zapiskach. Krytyce progresywności przeciwstawia podziw, jakim darzy środowisko naturalne oraz ludzi żyjących w zgodzie z przyrodą. Coraz trudniej jest mu żyć w szarym mieście, gdzie kultura praktycznie nie istnieje, a społeczeństwo pogrąża się w konsumpcji i nie liczy się z korzystnem ogólnym. Pan zdaje sobie sprawę, że nigdy już nie zazna szczęścia, na co wskazują jego udokumentowane fotografiami wspomnienia z odległej przeszłości. Jedynym rozwiązaniem zdaje się być porzucenie dotychczasowego życia i podróż w miejsce wolne od jakichkolwiek zmartwień. Czy uda mu się odnaleźć spokój przez całkowite odizolowanie od społeczeństwa i ucieczkę?

Całość "Dysonansu" jest spójna, napisana w sposób jasny i transparentny, co sprawia, iż utwór łatwo się czyta. Produktywne przemieszczanie się między zróżnicowanymi odmianami języka – od języka ogólnego do potocznego, posiadającego oparcie w gwarach młodzieżowych, z jednej strony decyduje o wartości stylistycznej utworu, z drugiej – sprawia, iż jest on bliski czytelnikowi, zwłaszcza młodemu, który odnajduje w powieści język, jakim na co dzień posługuje się w grupach rówieśniczych. Strona językowa powieści połączona z atrakcyjnymi przemyśleniami autora czyni utwór niezwykle wartościowym. Z pewnością odnajdzie on obfite grono odbiorców" – zauważa Lucyna Sikorska, doktor w Instytucie Nauk Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.

...

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.