Menu

Dziwne losy Jane Eyre

Cechy produktu

  • ISBN 9788377795903 
  • Autor Charlotte Brontë 
  • Wydawnictwo MG 
  • Ilość stron 608 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Najsłynniejsza powieść Charlotte Brontë, która przyniosła jej międzynarodową sławę.Historia młodej dziewczyny, która po stracie obojga rodziców, trafia do domu brata swej matki. Nie potrafi jednak obudzić uczuć u ciotki, która – gdy tylko nadarza się okazja – pozbywa się dziewczynki, wysyłając ją do szkoły dla sierot, słynącej z surowego rygoru.

Jane jednak udaje się przeżyć, zdobywa wykształcenie i wreszcie znajduje pracę jako guwernantka, w domu Edwarda Rochestera, samotnie wychowującego przysposobioną córkę. Wydawałoby się, że tu wreszcie odszuka prawdziwe szczęście.

Jednak los upomni się zadośćuczynienia za winy z przeszłości jej ukochanego mężczyzny. Jane nocą ucieka szukać swojej własnej drogi…Jane Eyre to powieść, o której wnet po jej opublikowaniu gazety angielskie pisały codziennie, do tego – niemal w samych superlatywach, a taki publiczny uznanie nie zdarza się często.

Książka Charlotte Brontë porwała tłumy i nadal pozostaje powieścią kultową. W czym tkwi jej fenomen? Wydaje się, że w wierności samemu życiu. Bez względu na epokę samotność, tęsknota i cierpienie są za każdym razem te same i zawsze jednakowo przeżywane.

Zwłaszcza jeśli jest to samotność wśród ludzi, tęsknota za zwykłym ciepłem drugiego człowieka i cierpienie wynikające z odtrącenia poprzez innych. Czy działo się to dawno temu, czy działo się wczoraj – trauma odrzucenia pozostaje ta sama, a lekcja miłości do odrobienia.

Jane Eyre ukazała tę drogę nie tylko jako realną do przezwyciężenia, lecz pewną, przykładem własnej osoby ręcząc, że sprawiedliwość istnieje, a cierpienie zostaje wynagrodzone.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.