Menu

Edukacja dla bezpieczeństwa kulturowego

Cechy produktu

  • ISBN 9788365096838 
  • Autor Helena Marek 
  • Wydawnictwo Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa 
  • Ilość stron 348 
  • Rok wydania 2020 

Opis

Kultura to bezcenne bogactwo każdego narodu, prezentujące jego piękno i mądrość, to skarb, którym naród może dzielić się z Innymi a zarazem wzbogacać siebie, akceptując i ceniąc dorobek innych społeczeństw.

Naród silny, mądry, bez kompleksów i uprzedzeń, otwiera się na Innych, na bliskich sąsiadów i przybyszów z daleka, dzieli się swoją kulturą i chce poznawać obce nacje. Z innego jednak punktu widzenia, procesy zetknięcia się kultur, pojmowane są jako ich zderzenie, stanowiące źródło zagrożenia, mogące niszczyć tożsamość kulturową a choćby narodową.

Tego typu myślenie w konsekwencji nierzadko rodzi negatywne zjawiska, takie jak ksenofobia, nacjonalizm, wzrost nieufności, stereotypizacja, dyskryminacja, antagonizmy związane z procesami migracyjnymi, prowadzące w dzisiejszej rzeczywistości do aktów przemocy, wpływające negatywnie na bezpieczeństwo.

Współczesne społeczeństwa żyją w rzeczywistości dynamicznej, złożonej, czasem nieprzewidywalnej, ukształtowanej poprzez globalizację, postęp naukowy i techniczny, procesy demograficzne. Zjawiska te, będące wynikiem rozwoju cywilizacyjnego, wpływają na pewno na bezpieczeństwo, w tym kulturowe.

Wpływ ten możemy traktować ambiwalentnie. Problematyka współistnienia, czy również przenikania się kultur jest istotnie złożona i niełatwa w kontekście utrzymania spokoju i bezpieczeństwa, stanowczo w społeczeństwach wielokulturowych.

często odmienność kulturowa jest użytkowana jako narzędzie w walce politycznej, w dążeniu do władzy przez granie na emocjach obywateli, rozsiewanie nienawiści i strachu wobec tego, co inne, odmienne i nieznane.

Zjawiska przytoczone wyżej, istnieją i będą istniały, a my nie chcemy przecież rezygnować z postępu cywilizacyjnego. Dlaczego z powodzeniem dzielimy się wiedzą naukową, kupujemy progresywne technologie, a tak trudno jest nam otworzyć się na inność kulturową? Dlaczego wybiórczo przyjmujemy to co daje nam współczesny świat? Warto podjąć próbę potraktowania wyznaczników współczesnej cywilizacji nie jako zagrożeń, lecz jako wyzwań dla bezpieczeństwa kulturowego.

Ważne jest, by poznawać i starać się rozumieć żyjących obok nas przedstawicieli innych kultur, w atmosferze szacunku i tolerancji, przez dialog a nie demonstrację siły i wyższości. Nieoceniona w zrozumieniu i akceptacji współczesnych procesów i ich wpływu na nasze dziedzictwo kulturowe jest rola edukacji, edukacji świadomej, oświeconej i otwartej.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.