Menu

Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185)

Cechy produktu

  • ISBN 9788393463084 
  • Autor Marcin Sałański 
  • Wydawnictwo Promohistoria 
  • Ilość stron 85 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Marcin Sałański w swej książce zabiera czytelników w podróż po niezwykłym świecie średniowiecznej elity. Barwne rozważania na temat fascynującej epoki Krzyżowców opiera na potężnych podstawach teoretycznych i wnikliwej analizie źródłowej.

Gdy papież Urban II wezwał Europejczyków do wyrwania Ziemi Świętej z rąk niewiernych, chyba nie przewidywał tego co nastąpi dalej. Rycerze z całej Europy masowo wyruszali po to, żeby walczyć z muzułmanami. Gdy zwyciężyli, stworzyli swoje państwa, wśród których na pierwszy plan wysunęło się Królestwo Jerozolimskie. Kto rządził tym niezwykłym krajem?

Podstawę pracy Marcina Sałańskiego stanowi sławna kronika Wilhelm z Tyru, a jej ważne uzupełnienie stanowi refleksja z pogranicza socjologii i historii. Inspirowany pracami Gaetano Moski i Vilfredo Pareto, Sałański wielopłaszczyznowo demonstruje mechanizmy powstawania władzy w państwie wykonanym dla boskiej chwały. W pasjonującym wywodzie śledzi rozkwit i upadek dużych jednostek i całych możnowładczych rodów epoki Krzyżowców.

Jak na elity Jerozolimy epoki Krzyżowców patrzyli najwięksi wielmoże? Kto należał do elity, a kto mógł wyłącznie marzyć o tym, żeby wejść w jej szeregi? Czy możni spełniali pokładane w nich nadzieje? Kto wykazał się roztropnością i bohaterstwem, a kto przez gnuśność zaprzepaścił dzieło ojców? Na te pytania czytelnik wyszuka odpowiedź w ebooku Elita władzy w Królestwie Jerozolimskim (1174-1185).

Marcin Sałański – historyk, absolwent Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego, doktorant w Zakładzie Historii przeciętniewiecznej IH UW. Pasjonat historii przeciętniewiecza, istotnie nieoczywistej historii gospodarczej, a także wypraw krzyżowych. Autor popularnego ebooka „Wyprawy krzyżowe. Zderzenie dwóch światów", opublikowanego przez portal Histmag.org.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.