Menu

Germinal - Émile Zola (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788726049725 
  • Autor Emilé Zola 
  • Wydawnictwo Saga 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Uznawana za najkorzystniejszą pozycję cyklu "Rougon-Macquartowie" powieść spod pióra najważniejszego przedstawiciela europejskiego naturalizmu."Germinal" to opis życia francuskich górników, którzy w czasach kryzysu ekonomicznego borykają się z głodem, nędzą i niewyobrażalnie trudnymi warunkami pracy.

Zola przeprowadził swoiste studium górniczej społeczności, z jednej strony silnie zintegrowanej, z drugiej zdemoralizowanej, naznaczonej alkoholizmem, analfabetyzmem i rozwiązłością seksualną.Głównym bohaterem jest Stefan Lantier, młody i wrażliwy idealista, który zatrudnia się w kopalni Le Voreux znajdującej się w niedużym francuskim miasteczku.

Zszokowany warunkami, w jakich żyją i pracują górnicy, inicjuje namawiać współpracowników do walki o swoje prawa. Życie na granicy ubóstwa popycha górników do buntu, który z czasem wymyka się spod kontroli - towarzyszą mu akty bezrefleksyjnej przemocy i zniszczenia.Powieść robotnicza, powstała pod koniec XIX wieku, pokazuje solidny związek pomiędzy losem człowieka, a klasą, z której się wywodzi.

Zola opisuje nierówności i nieustającą walkę pomiędzy powłokami ""Kapitału"" i ""Pracy"". Wydarzenia zawarte w powieści inspirowane są m.in. Wspomnieniami autora z pobytu w górniczym miasteczku Anzin w 1884 roku, kiedy to w tamtejszej kopalni wybuchł strajk.

Ten, a także inne bunty robotnicze, przyczyniły się do zainteresowania pisarza ideami socjalizmu, co miało wpływ na ostateczną postać ""Germinala"". Powieść została opublikowana w ponad stu krajach, doczekała się kilku adaptacji filmowych i teatralnych.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.