Menu

Historia królów Brytanii

Cechy produktu

  • ISBN 9788364145285 
  • Autor Geoffrey z Monmouth 
  • Wydawnictwo Armoryka 
  • Ilość stron 195 
  • Rok wydania 2013 

Opis

Oddajemy w ręce czytelników pierwszy polski przekład wyjątkowo ważnego dla Brytyjczyków dzieła produkowanego w języku łacińskim Historia Regum Britanniae - Historia królów Brytanii, którego autorem jest Geoffrey z Monmouth, syn Arthura (ur. Ok. 1100 – zm. Ok. 1154). Geoffrey z pochodzenia był Walijczykiem, który poświęcił się karierze jednocześnie duchownej jak i pisarskiej.

Geoffrey był jednym z najważniejszych twórców, którzy przyczynili się do upowszechnienia w Europie legend arturiańskich, a to dlatego, że pisał po łacinie, w języku zrozumiałym przez wszelkich wykształconych mieszkańców naszego kontynentu. Po odbyciu studiów na Oxfordzie roku w 1140 otrzymał nominację na urząd archidiakona w Llandsaff, zaś w 1152 roku został konsekrowany na biskupa St. Asaph. Swoje główne dzieło - Historię królów Brytanii - ukończył w 1138 r. Wcześniej wprawdzie spod jego pióra wyszły inne księgi.

Uważa się, że pierwszym z napisanych przez Geoffrey'a dzieł były Przepowiednie Merlina - Prophetiae Merlini - które napisał przed rokiem 1135. Księga ta przez bardzo długi czas cieszyła ogromnym zainteresowaniem nie tylko ze względu na to, iż ludzie zawsze interesowali się przepowiedniami, lecz i z tego powodu, że opisał w niej tajemniczą i ciekawa postać najszczególniej dziś znanego i sławnego maga – Merlina. Prawdopodobnie w związku z ciekawością, jaką budziła osoba owego maga, Geoffrey napisał także, około 1150 r., wierszowane dzieło Żywot Merlina - Vita Merlini, także cieszące się dużą popularnością. Jednak najważniejszą z jego ksiąg, dzięki której zyskał największą sławę i jest znany po dziś dzień jest ta, do lektury której teraz zapraszamy. Jak było wcześniej wspomniane została ona napisana po łacinie, przekład na język angielski ukazał się w roku 1508, a na polski dopiero dzisiaj.

Wydanie przystępne w nowej wersji formatu MOBI.


darmowy fragment:

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.