Menu

Historia moja prywatna

Cechy produktu

  • ISBN 9788366149298 
  • Autor Janusz Pawłowski 
  • Wydawnictwo Witanet 
  • Rok wydania 2019 

Opis

Tekst Historii mojej prywatnej jest wynikiem wieloletnich, choć pobieżnych zainteresowań Autora historią Polski, szczególnie dwudziestowiecznej.Zawodowi historycy skłonni są do zbyty drobiazgowego roztrząsania procesów historycznych, co sprawia – według autora – utratę obiektywizmu w spojrzeniu na przyczyny i efekty decyzji politycznych, a historia jest przecież niczym innym, jak efektem podejmowanych decyzji przez wpływowe osobowości.

Ludzkim postępowaniem kieruje ukryta głęboko w psychice potrzeba dominacji. W strukturach politycznych podmiotów państwowych czy społecznych wykształca się i utrwala hierarchiczność decyzyjna. Silna osobowość przejmuje przewodnictwo nad zależnym od niego podmiotem i wykorzystuje swoją przewagę, by zaspokoić tę „nękającą” go potrzebę dominacji.

Wtedy błędna decyzja, bez możliwości korekcji jej ze strony niżej usytuowanych osobowości lub akceptowana, pociąga za sobą katastrofę.Dla autora nie ulega wątpliwości, że Józef Piłsudski wywarł ujemne piętno na dwudziestowiecznej naszej historii.

Dowodów jego krzywdzących ambicji nie prosto znaleźć w dokumentach, a i w oficjalnej historiografii są one zakryty.Piłsudski ukształtował i wywarł przemożny wpływ na historię dwudziestolecia międzywojennego.

Na dalsze nasze losy również wpłynęła jego osobowość. Odnalezienie poprzez autora w dokumentacji tej postaci śladów jego głęboko ukrytych ambicji, pozwoliły bardziej racjonalnie spojrzeć na dwudziestolecie międzywojenne i czasy późniejsze, wypadki i wydarzenia powojenne i polityków tych czasów.

Historia… jest również prywatną, krytyczną oceną decyzji politycznych i sprawców tych decyzji.Historia moja prywatna napisana została dla osób z najbliższego otoczenia jako głos w dyskusji i próba podzielenia się swymi poglądami, czy poszerzenia ich horyzontu historycznego.

Nie ma walorów naukowości, jest amatorską wypowiedzią profana historii. Być może i szerszemu czytelnikowi, niebanalnemu się naszymi dziejami, posłuży w odmiennym spojrzeniu na nasze najnowsze dzieje.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.