Menu

Historia Persji. Tom II - Bogdan Składanek

Cechy produktu

  • ISBN 9788380020290 
  • Autor Bogdan Składanek 
  • Ilość stron 320 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Drugi tom Historii Persji obejmuje okres od najazdu Arabów, który zakończył się w połowie VII w. N. E. Obaleniem dynastii Sasanidów i uszkodzeniem państwa perskiego, aż do końca XV w., gdy Safawidzi, sturczony ród pochodzenia kurdyjskiego, założył nową dynastię i odbudował państwo perskie w jego dzisiejszych granicach.
Utraciwszy niezależność w VII wieku, Irańczycy po kilkudziesięciu latach kalifackiej okupacji przystąpili do systematycznej odbudowy utraconej niepodległości czyniąc to metodycznie i posuwając się krok po kroku w stronę wytyczonego celu. Wyzwalając się spod obcej dominacji, utworzyli na terenie dawnej Persji niezależne od kalifatu państwa irańskie, które nie nawiązywały do dawnej, przedmuzułmańskiej tradycji, lecz godziły się z nowym, dzisiaj muzułmańskim ładem. Cykl ten, rozciągnięty w czasie, który był w swej istocie wyjątkowo złożonym wydarzeniem w dziejach Persji, o ogromnym znaczeniu politycznym i kulturowym, jest głównym tematem prezentowanej pozycji.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.