Menu

Historia starożytnych Greków. Tom 3 - Ewa Wipszycka, Benedetto Bravo (PDF)

Cechy produktu

  • ISBN 9788323534884 
  • Autor Ewa Wipszycka;Benedetto Bravo 
  • Wydawnictwo Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego 
  • Ilość stron 780 
  • Rok wydania 2010 

Opis

Trzeci, kolejny tom Historii starożytnych Greków, otwiera opowieść o wyprawie Aleksandra obfitego, daleko na wschód zwiększającej świat, w którym Grecy znaleźli miejsce dla siebie, swych miast i swej kultury; narrację zamyka powstanie na jego obszarach nowego, rzymskiego już ładu, kiedy to o losach ludów decydowali nie hellenistyczni władcy, ale politycy i cesarze przebywający w Rzymie nad Tybrem.Dwa obszerne tematy powracają w tym tomie nieustannie: relacje między Grekami a ludami Wschodu, a także ich cywilizacjami oraz kolejne starcia z zadziorną, ekspansywną i brutalną republiką rzymską.

O ile jednak w pierwszym wypadku Grecy odnieśli widoczne zwycięstwo, ponieważ z cywilizacji faraońskiego Egiptu, z cywilizacji Babilonii, Syrii czy Anatolii pozostało mało, to konfrontacja z Rzymem tylko pozornie zakończyła się klęską Hellady, w istocie zaś wyszła ona z tego starcia zwycięsko: oto monarchie hellenistyczne wprawdzie nie potrafiły się obronić, lecz Rzym wchłonął tę cywilizację i kontynuował jej dorobek aż po kres antycznego świata.Tekst o Aleksandrze przedstawia się po raz pierwszy, część poświęcona hellenizmowi została gruntownie przepracowana w stosunku do poprzedniej edycji tomu (1992 r.).

Minionych 20 lat zmieniło niemało w poglądach uczonych na epokę: przyczyniły się do tego nowo udostępnione źródła (nie tylko archeologiczne, także sporo papirusów i inskrypcji), nowe metody badań i opracowywania ich wyników.

Konieczność powtórnego przemyślenia całości dzieła, a także ujęcia wielu kwestii w nowy sposób sprawiła nam, mimo pewnych trudności, w dodatku bardzo niemało satysfakcji. Pragnęliśmy podzielić się nią z Czytelnikami, prezentując, jak i dlaczego obraz hellenizmu ulega przekształceniom, staje się coraz bogatszy, pełniejszy, bardziej przekonująco i sugestywnie przemawia do współczesnego odbiorcy.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.