Menu

Hrabina Cosel - Józef Ignacy Kraszewski (EPUB)

Cechy produktu

  • ISBN 9788377794470 
  • Autor Józef Ignacy Kraszewski 
  • Wydawnictwo Wydawnictwo MG 
  • Ilość stron 352 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Hrabina Cosel (1680 – 1765) należy do najbarwniejszych postaci saksońskiej historii. Urodzona w 1680 roku jako Anna Konstancja von Brockdorff poślubiła w 1703 roku wysokiego urzędnika finansowego Adolfa Magnusa von Hoyma.

Król August II solidny usłyszawszy o jej sporej urodzie spowodował, że przyjechała do Drezna, a wkrótce namówił młodą piękność, aby stała się jego oficjalną metresą. Jednak Anna Cosel obwarowała swą zgodę twardymi warunkami, po pierwsze rozwodem, a po drugie obietnicą króla, iż w przyszłości zostanie jego legalną żoną.

poprzez sporo lat wiodła u jego boku prawdziwie bajkowe życie. Niestety, płocha natura króla połączona z intrygami dworskimi, zniszczyły jej szczęśliwy los, ale Cosel nigdy nie zgodziła się na utratę honoru, dlatego również jej późniejsze dzieje, choć tragiczne, są istotnie niebanalne.

Na tle galerii metres królewskich jej postać lśni jak gwiazda pierwszej wielkości.Współczesne portrety przedstawiają ją z owalem twarzy nader kształtnym, noskiem znikomym, drobnymi ustami, oczyma wielkimi, czarnymi i niezmiernie wyrazistymi, z rysami delikatnymi, z bujnymi czarnymi warkoczami.

Ręce, popiersie, kibić, odpowiadały twarzy, na której bladość i rumieńce żywe zmieniały się, wchodząc i znikając w mgnieniu oka…

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.