Menu

Immanence et transtextualité dans l#8217;oeuvre romanesque de Robert Lalonde

Cechy produktu

  • ISBN 9788380120037 
  • Autor Krzysztof Jarosz 
  • Wydawnictwo Uniwersytet Śląski 
  • Ilość stron 278 
  • Rok wydania 2014 

Opis

Dzieło quebeckiego pisarza i aktora Roberta Lalonde’a, składające się obecnie z około dwudziestu powieści, zbiorów nowel, esejów i dramatów, wiązane bywa z częściowo indiańskimi korzeniami artysty. W niniejszej książce proponowane jest inne ujęcie twórczości Lalonde’a, oparte na udowadnianej w pracy hipotezie, że tym, co w rozmaitych proporcjach wspólne dla wszelkich utworów pisarza, jest świadome współzastosowanie dwóch pozornie wykluczających się części: immanencji (immanentyzmu) i transtekstualności.

Każdy analizowany w pracy utwór w swoisty sposób zdaje sprawę z aktualnego stanu świadomości pisarza, z jego zainteresowań, ważnych w danym momencie wspomnień i lektur, a bywa, iż i obsesji. Oryginalna materia tych poszczególnych stanów zapisanych w kolejnych powieściach stanowi treść szczegółowych analiz, częstokroć innowacyjnych wobec niewielkiej liczby opracowań tego mało badanego dzieła.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.