Menu

Interdyscyplinarność w globalnym świecie konteksty literaturoznawcze, ekonomiczne oraz medyczne współczesnej nauki

Cechy produktu

  • ISBN 9788365929624 
  • Autor Ireneusz Miciuła;Renata Paliga;Krystian Saja 
  • Wydawnictwo Sophia 
  • Ilość stron 112 
  • Rok wydania 2018 

Opis

Niniejsza książka jest wynikiem pracy trzech autorów, zajmujących się na pozór odległymi od siebie dyscyplinami naukowymi: literaturoznawstwem, ekonomią, a także medycyną. Jest ona dowodem na to, że nie należy się bać wspólnych inicjatyw, nawet wówczas, gdy wydają się one nieprzystępne.

Publikacja, którą oddajemy czytelnikowi świadczyć może o poszukiwaniu jedności w naukowym świecie, tak wyjątkowo dziś rozbitym na coraz to nowsze specjalizacje. W tym miejscu warto przypomnieć słowa Konfucjusza, które idealnie oddają ideę przyświecającą niniejszej publikacji: „Prawdziwa wiedza polega na poznaniu rozmiaru własnej niewiedzy”.

Współczesne środowisko naukowe, tak bardzo rozczłonkowane na dyscypliny, nieuchronnie zbliża się do etapu poznania rozmiarów własnej niewiedzy, w którym to zacznie dostrzegać silną potrzebę interdyscyplinarności.

Jest to nieuniknione wobec ogromu tajemnic naszego Wszechświata. Jednak aktualnie, na początku XXI wieku, świat nauki w Polsce wykonuje krok wstecz. Zaczyna bowiem funkcjonować nowa ustawa o szkolnictwie wyższym, w której omawiana interdyscyplinarność jest niszczona.

Ze względu na trudności organizacyjne i wyższe koszty interdyscyplinarnych prac doktorskich i habilitacyjnych są one wstrzymywane oraz przestają obowiązywać możliwości ich pisania dla uzyskiwania kolejnych stopni naukowych.

Niestety sfera polityczna i ekonomiczna w państwie decyduje o możliwościach naukowych narodu, który w ten sposób traci mnóstwo najnowocześniejszych rozwiązań, a także możliwości na przyszłość. Autorzy niniejszej monografii posiadają praktyczne doświadczenie w interdyscyplinarnych projektach badawczo– rozwojowych, gdzie rzesze naukowców z zróżnicowanych dziedzin naukowych wspólnie formujeli postępowe rozwiązania.

na dodatek doskonałym przykładem możliwości jakie daje interdyscyplinarność jest przenikanie się rzetelnych metod badawczych pomiędzy różnorodnymi dyscyplinami nauki, choćby tylko w pewnych elementach. Jednak to już jest wartość dodana, często tak widoczna, dla uzyskiwania innowacyjnych i wnikliwych wyników.

Dlatego także autorzy zdecydowali się przez niniejszą monografię wyodrębnić problem dotyczący zamykania możliwości realizowania naukowych prac interdyscyplinarnych, które w ramach wcześniejszych decyzji szerokiego grona wielu grup społecznych, miały być wspierane.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.