Menu

J.R.R. Tolkien. Pisarz stulecia - T.A. Shippey (MOBI)

Cechy produktu

  • ISBN 9788381167239 
  • Autor T.A. Shippey 
  • Wydawnictwo Zysk i S-ka 
  • Ilość stron 432 

Opis

Fascynujący przewodnik po najsłynniejszych w historii utworach fantasy, który przybliża ich ponadczasowe przesłanie

Zgodnie z wynikami najnowszych plebiscytów, J.R.R. Tolkien wciąż pozostaje "najszczególniej wpływowym pisarzem stulecia", a Władca Pierścieni "książką stulecia". Na poparcie tych ocen profesor Tom Shippey, wybitny mediewista i badacz literatury fantasy, daje nam fascynujący przewodnik po dziełach Tolkiena, koncentrując się szczególnie na Hobbicie, Władcy Pierścieni i Silmarillionie.

Główną część książki stanowią trzy rozdziały poświęcone analizie Władcy Pierścieni jako językowej i kulturowej mapie, jako trudnej sieci opowieści i jako odpowiedzi na znaczenie mitu. Profesor Shippey analizuje naturę zła we Władcy Pierścieni, omawia także niełatwe przeplatanie się wielu wątków, gdy narracja koncentruje się na losach kolejnych postaci, które tworzą bogatą i złożoną opowieść, świadczącą o talencie twórcy.

Książka wyjaśnia, co czyni wszystkie te utwory nieprzemijalnymi. Nie zgadzając się z krytykami, którzy nieraz bywają uprzedzeni do Tolkiena i fantastyki w ogóle, profesor Shippey oferuje nowe podejście do Tolkiena i fantasy, ujawnia wagę języka w literaturze oraz ukazuje jak Hobbit, Władca Pierścieni i Silmarillion stały się częścią żywej tradycji snucia opowieści, której korzenie sięgają przez baśnie braci Grimm aż do Eddy Starszej i Beowulfa.

Opinie - 0 opinii

+ Dodaj opinie

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.